Anayasal haklar açısından Gezi Parkı olaylarının analizi
Analysis of the Gezi Park events from constitutional rights
  1. Tez No: 524309
  2. Yazar: ŞEBNEM KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
27 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda bulunan ağaçların hukuksuz bir biçimde kesilmek istenmesine yönelik tepkilerle başlayan, kısa sürede 80 kente yayılan ve yaklaşık 1 ay süren Gezi Parkı Olayları Türkiye'nin çevresel, toplumsal, siyasal tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. Olayların başlamasından önce çeşitli politika ve söylemlere karşı toplumda mevcut olan tepkilerle Gezi Parkı'nın yıkılıp yerine Topçu Kışlası yapılmak istenmesine yönelik tepkiler birleşmiş ve Türkiye tarihinde ilk kez kentsel ve çevresel talepler ulusal çapta dile getirilmiştir. Gezi Parkı Olayları birçok hak ihlaline yönelik tepkilerin dile getirilmesi amacıyla çıkmış, olaylar sırasında da çeşitli hak ihlalleri meydana gelmiştir. Bu Çalışma,“anayasal haklar”ışığında Gezi Parkı Olayları'nı analiz etmeyi (çözümlemeyi) amaçlamaktadır. Söz konusu analiz yapılırken anayasal haklar; çevresel ve kentsel haklar, sağlık hakkı, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ve kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın konusu ve önemi, denencesi, amacı ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise Gezi Parkı Olayları'na yönelik yapılmış değerli araştırmalardan faydalanılarak genel bir literatür özeti verilmektedir. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümünde araştırmada referans alınan kavramlar ulusal ve uluslararası mevzuat ışığında tartışılmakta ve konuya ilişkin tarihsel arka plan sunulmaktadır. Beşinci bölümde Gezi Parkı Olayları'ndan önceki süreç, Taksim Projesi ile ilgili yargı süreci ve eylemler boyunca gerçekleşen olaylar siyasilerin söylemleri, eylemci profilleri, medya ve sosyal medya olguları üzerinden aktarılmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan altıncı bölümde ise referans alınan“Anayasal Haklar”ile Gezi Parkı Olayları arasındaki bağlantı kurulmaya çalışılmaktadır. Üzerinden 5 yıl geçen ve halen toplumsal, siyasal ve çevresel birçok konuda gerçekleşen tartışmalarda referans alınan Gezi Parkı Olayları'nı anayasal haklar ışığında çözümleyen bu“Tez Çalışması”nın literatüre önemli bir katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gezi Park Events, which broke out on May 27, 2013 with reactions against the attempt to cut down trees growing at Istanbul Taksim Gezi Park illegally and spread to 80 cities shortly and lasted for nearly one month, are a turning point in the environmental, social and political history of Turkey. Reactions of the society against various politics and expressions that existed before the initiation of the events and reactions shown against the attempt to demolish Gezi Park and to build Artillery Barracks in its place had been joined and civic and environmental claims were uttered for the first time in Turkey's history in national level. Gezi Park Events took place for voicing reactions against many violations of rights and at the same time, various right violations had occurred during the events. This study aimed to analyze (resolve) Gezi Park Events in consideration of“constitutional rights”. As the said analysis was made, constitutional rights were limited with environmental and civic rights, right to health, the right of freedom of speech, right to congregate and demonstrate, and personal liberty and safety. In the first section of the study, the study subject and its significance, hypothesis and purpose and method were discussed. In the second section, a general literature search was presented by benefiting from valuable research conducted on Gezi Park Events. In the third and fourth sections of the study, the concepts taken as a reference in the study were deliberated in the light of national and international legislations and a historical background about the issue was presented. In the fifth section, the process prior to Gezi Park Events was elaborated and the incidences that occurred during the actions and throughout the judicial process about Taksim Project were cited based on the statements of politicians, profiles of activists, and media and social media cases. In the sixth and last section of the study, a connection was made between the referenced“constitutional rights”and Gezi Park Events. It was aimed that this“Thesis Study”, analyzing Gezi Park Events that took place 5 years ago and were referenced in discussions carried out about many subjects including social, political and environmental subjects in consideration of constitutional rights, would be contributing to literature considerably.