Mallet kırıklarında uygulanan ekstansiyon blok tekniğinde, dorsalden gönderilen tek ya da çift telin radyolojik ve klinik sonuçlarının retrospektif olarak incelenip karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological results of single or double wire which applied from dorsal in the extension block technique in mallet fractures
  1. Tez No: 524428
  2. Yazar: OKTAY POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Mallet kırıklarında uygulanan ekstansiyon blok tekniğinde dorsalden atılan tek veya çift telin klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2015 ile 2018 yılları arasında mallet kırığı sebebiyle ekstansiyon blok yöntemiyle ameliyat edilen 45 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Bunlardan 22 hastaya tek dorsal tel (grup 1), 23 hastaya ise çift dorsal tel (grup 2) uygulandı. Hastaların 30'u erkek 15'i kadın olup yaş ortalaması 32,98 ± 12,69 idi. Grup 1 de ortalama takip süresi 10,55 ± 5,83, grup 2 de ise 7,43 ± 2 ay idi. Hastalar radyolojik olarak Wehbe and Schneider sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Klinik sonuçlar Crawford skalasına göre değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de ortalama ekstansiyon kaybı 4,77 ± 6,98°; ortalama fleksiyon 82,73 ± 7,67° ölçüldü. Crawford skalasına göre 8 hastada mükemmel, 7 hastada iyi, 7 hastada orta sonuç elde edildi. 2 hastada geçmeyen ağrı mevcuttu. 5 hastada komplikasyon (dorsal bump) kaydedildi. Grup 2'de ortalama ekstansiyon kaybı 4,35 ± 6,62°; ortalama fleksiyon 80 ± 7,39° ölçüldü. Crawford sklasına göre 5 hastada mükemmel, 11 hastada iyi, 6 hastada orta ve 1 hastada kötü sonuç elde edildi. 1 hastada geçmeyen ağrı mevcuttu. 5 hastada komplikasyon (4 dorsal bump, 1 osteoartrit) kaydedildi. Sonuçlar: Çalışmamızda gruplar arasında klinik, radyolojik sonuçlar ve komplikasyonlar açısından benzer sonuçlar çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the clinical and radiological results of single or double wire which applied from dorsal in the extension block technique in mallet fractures. Materials and Methods: In our study, between 2015 and 2018, 45 patients who were operated with extension block method due to mallet fracture were evaluated retrospectively. Twenty-one patients were treated with single dorsal wire (group 1) and 23 patients with double dorsal wire (group 2). 30 of the patients were male and 15 were female with a mean age of 32 years. The mean follow-up period was 10 months in Group 1 and 7 months in Group 2. The patients were classified according to the Wehbe and Schneider classification. Clinical results were evaluated according to Crawford scale. Results : The mean extension loss in Group 1 was 4.7°; the mean flexion was 82 °. According to Crawford scale, excellent results were obtained in 8 patients, good in 7 patients and moderate in 7 patients. There was persistent pain in 2 patients. Complications (dorsal bump) were recorded in 5 patients. The mean extension loss in group 2 was 4.3 °; The mean flexion was 80 °. According to Crawford's criteria, excellent results were obtained in 5 patients, good in 11 patients, moderate in 6 patients and poor in 1 patient. One patient had persistent pain. Complications (4 dorsal bump, 1 osteoarthritis) were recorded in 5 patients. Conclusions: In our study, similar results were found between the groups in terms of clinical, radiological results and complications.