Kent merkezinde toplumsallaşma pratikleri: Karaköy örneği
Socialization practices in city center: Karakoy sample
  1. Tez No: 524600
  2. Yazar: YASEMİN BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul'un kent merkezlerinden biri olan Karaköy'ün toplumsallaşma mekânlarının neye ve kime imkân sunduğu ele alınmıştır. Karaköy, günümüzde geçirdiği kendine özgü dönüşüm süreci nedeniyle araştırmanın alanı olarak seçilmiştir. Semtin dönüşümünde odağın tüketim olması ve kamusal mekânların bu odak bağlamında biçimlenmesi sebebiyle araştırmada Karaköy dönüşüm, tüketim ve kamusal alan kavramlarıyla ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş bir durum çalışması özelliğini taşımaktadır. Derinlemesine mülakat ve gözlem ağırlıklı olarak gelişen saha çalışmasında sahada kendiliğinden gelişen bir yöntem olarak yürüme yöntemi de kullanılmıştır. Araştırmada dönüşüm süreci ve semtin mevcut durumu ele alınırken bütünsel bir yaklaşım geliştirilmiştir. Semtin dönüşüm şeklini belirleyen politik ve ekonomik kararlar ve planlar ile dönüşümü sürekli kılan toplumsal kabuller bağlamında saha analizi gerçekleştirilmiştir. Günümüzde Karaköy'ün bazı bölgeleri eğlence sektörünün yoğunlaştığı bir cazibe merkezi haline gelmiş; bu durum hem gösterişçi tüketim hem de Beyoğlu'nda yaşanan dönüşüm sonucu oluşan bir ihtiyaç bağlamında gerçekleşmiştir. Karaköy'ün dönüşüm sürecinin tanımlanmasında ise öne çıkan soylulaştırma ve kendiliğinden dönüşüm kavramları ele alınmış; bu kavramların tek başına Karaköy'ün dönüşümünü tanımlamada yeterli olmadıkları tespit edilmiştir. Aktör çeşitliliğinin arttığı süreçte öğrencinin bile soylulaştırıcı konumunda olduğu görülmüştür. Bu noktada soylulaştırma tartışmalarında yeni bir evreye geçilmesi gerekliliği; ya da yeni kavramlara ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. Dönüşümün kamusal alanlara etkisi incelenirken toplumsallaşma mekânlarının 1) ifade ve davranışta özgürleştirici olması, 2) herkes tarafından erişilebilir olması, 3) kullanım çeşitliliği sağlaması özellikleri üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Karaköy'deki toplumsallaşma mekânlarının bu özellikler bakımından yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında toplumsallaşma mekânlarının etkin kullanımı, bu mekânların birbirine entegre edilmesi ve tüketim ekseniyle sınırlanmaması önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spaces of socialization of Karaköy where is one of the city center of Istanbul has been analyzed in the context of whom and what is possible in the district. Karaköy has been chosen as the area of research with its unique transformation process. By reason of transformation focus is consumption and this focus' effect on public sphere formation Karaköy was studied in terms of transformation, consumption and public space. The research has a case study feature based on qualitative research method. Walking method was also used as a method which developed spontaneously in the field during the field study which is mainly developed by in-depth interview and observation. An integrated approach has been developed in the study when the transformation process and the present state of the district were discussed. Field analysis has been carried out in the context of political and economic decisions and plans and social acceptances which perpetuate the transformation. Today, some parts of Karaköy have become a center of attraction for the entertainment industry. This situation has taken place in the context of both conspicuous consumption and a need composed after transformation in Beyoğlu. In defining the transformation process of Karaköy, gentrification and spontaneous transformation as prominent concepts were discussed; it is determined that these concepts alone are not enough to define the transformation of Karaköy. It is seen that in the process of the increase of the actor diversity, even the students become gentrifiers. At this point, the necessity of passing a new stage in the discussions of gentrification; or new concepts are needed. When the transformation's effect on public spaces were examined, socialization spaces were evaluated in terms of 1) being emancipatory in expression and behavior, 2) accessible to all, 3) diversity of usage. It has been determined that socialization places in Karaköy are not sufficient in terms of these characteristics. Within the scope of research, a proposal has been developed to effective use of socialization spaces, integration of socialization spaces and not limit to socialization spaces with consumption.