Konaklama sektöründe kadın yöneticilerin yönetsel davranışları ile etkinlik algılamaları ilişkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52460
  2. Yazar: MERYEM AKOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Kadın yöneticilerin konaklama sektöründeki yönetsel davranışları ve et kinlikle ilgili algılamalarının araştırıldığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, konaklama endüstrisindeki kadın yöneticilerin, konumlan, eğitimleri, kariyer engelleri, yoğunlaştıkları çalışma alanları, stratejileri ve özel likleri ile ilgili daha önce yapılmış araştırmaları, ikinci bölüm, yönetsel davranışla ilgili bugüne kadar geliştirilmiş yönetsel davranış kuramları ve kadın yöneticilerle ilgili farklı sektörlerde gerçekleştirilmiş sınırlı sayıdaki araştırma sonuçlarına ait değerlendirmeleri kapsamaktadır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise, Marmara bölgesindeki 4-5 yıldızlı otellerde çalışan yönetici kadınların yönetsel davranışları ve etkinlik algılamalarına ilişkin bulgulara yer ve rilmektedir. Araştırmada, yöneticilerin yönetsel düzeyleri, eğitimi durumları, deneyimleri ve bölümlerine göre farklı kategorilere ayrılarak tüm de ğerlendirmeler bu gruplara göre yapılmıştır. İlk analiz, kadın yöneticilerle ilgili genel bir durum değerlendirmesi amacıyla yapılmış ve oran analizi kullanılmıştır. Daha sonra, etkinlik algılamaları ile ilgili bulguların değerlendirilmesinde. Spearmen Sıra Sayıları Koreasyon Kat Sayısı, yönetsel davranışla ilgili bulguların değerendirilmesinde, Friedman ve Hollander-Wolpe, yönetsel davranış ve etkinlik algılamalarıma ilgili bulguların ilişkilendirilmesinde ise, Oranlar Farkı testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda. Kadın yöneticilerin, en fazla alt düzey, 6-10 yıl de-III neyimli, turizm yüksekokul mezunu ve kat hizmetlerinde çalışan olarak yoğunlaştıkları, olumlu etkinlik algılamalarına sahip oldukları ve yönetsel davranış boyutlarında, göreve ve insana dönük olmaya aynı önemi verdikleri belirlenmiştir. Ayrıca, kadın yöneticilerin karşılaştırma grupları itibariyle yapılan değerlendirmede, etkinlik ve davranış boyutlarına verdikleri önemin farklılaştığı, göreve ve insana dönük olmaları ile etkinlik algılamaları arasındaki tercihlerinin aynı yönde benzer eğilimleri gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study, mainly dealing with the perceptions of female man agers on their own managerial behaviour and effectiveness is composed of three parts. First part is devoted to a survey of former research upon status, previouse ducation, barriers to career development, fields of work, work strategies and signifying properties of female managers. Second part con siders the theoretical framework comprising theories of managerial be haviour as well as the more limited number of studies on female managers. Empirical research that was condusted is the core of the third part. By means of a comprehensive questionnaire, female managers of 4 and 5-star hotels of Marmara region were investigated according to their self- perceptions. The results were categorized by their levels in management, ed ucation, experience, and departments. After evaluating the general outlook of the sample according to these criteria of clustering, effectiveness per ceptions, managerial behaviour, and the comparison of behaviour and ef fectiveness data were analysed. The statistical examination of the data set revealed the techniques to be used, and hence either the data had been transformed to proportions in order to be examined by parametric methods, or left without transformation in order to be examined by nonparametric methods that are suitable for the analysis of distributions given in ordinal scales. Conclusions indicate that female hotel managers had usually received higher tourism education, even though most of them had been placed at lower status levels. Significant was also their affirmative effectiveness per ceptions. They seemed to attribute nearly the same importance to job- centered and human-centered types of managerial behaviour. Moreover, it was found out that the idiversity of opinions on the effectiveness and be havioural dimensions had predominantly reflected themselves to the diversity of job-centered versus human-centered inclinations.