Yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde çizgi filmler yoluyla değerler aktarımı (Keloğlan masalları örneği)
To transmit values using animated cartoons in teaching Turkish to Turkish children living abroad (Case study of Keloğlan tales)
- Tez No: 524654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın amacı Yurt Dışındaki Türk Çocukları İçin Türkçe ve Türk Kültürü Dersi (1-10. Sınıflar) Öğretim Programı'nda hedeflenen temel değerlere (kültürel mirası yaşatmaya duyarlılık, dayanışma, sorumluluk, yardımseverlik, barış, estetik duyarlılık, dürüstlük, paylaşımcı olmak, hoşgörü, misafirperverlik, farklılıklara saygı duyma, vatanseverlik) TRT Çocuk kanalında Türkçe olarak yayımlanan Keloğlan Masalları adlı çizgi filmde yer verilip verilmediğini incelemek ve bu inceleme sonucuna göre konuya çeşitli öneriler getirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Keloğlan Masalları isimli çizgi filmdir, örneklem ise bu çizgi filmin bölümlerinden kasti örnekleme ile seçilen 100 bölümdür. Verilerin toplanması ve analizi sürecinde uzman görüşü alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, ölçüt alınan tüm değerler bölümlerde mevcuttur. Ancak değerlerin sayıları birbirinden farklıdır. En çok tespit edilen değerler: 1.sezonda“kültürel mirası yaşatmaya duyarlılık ve barış”, 2. sezonda“kültürel mirası yaşatmaya duyarlılık ve dayanışma”, 3. sezonda“kültürel mirası yaşatmaya duyarlılık ve dayanışma”dır. Üç sezonun ortalamasında en çok tespit edilen değerler:“kültürel mirası yaşatmaya duyarlılık ve dayanışma”dır. En az tespit edilen değerler:1.sezonda“vatanseverlik ve misafirperverlik”, 2. sezonda“farklılıklara saygı duyma ve vatanseverlik”, 3. sezonda“vatanseverlik ve farklılıklara saygı duyma”dır. Üç sezonun ortalamasında en az tespit edilen değerler:“farklılıklara saygı duyma ve vatanseverlik”tir. Bazı değerler incelenen bölümlerde yeterince işlenmese de genel olarak Keloğlan Masalları adlı çizgi film yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde ve değerler aktarımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze to whether or not“Keloğlan Tales”, an animated cartoon broadcasted in TRT Çocuk channel, includes the core values (awareness of maintaining the cultural heritage, solidarity, responsibility, helpfulness, peace, aesthetic susceptibility, honesty, sharing, tolerance, hospitality, respect for diversity, patriotism) targeted in Turkish and Turkish Culture Lesson's Curriculum (Grades 1 -10) for Turkish Students Living Abroad and to bring forward appropriate proposals to the matter according to the results. Document review was selected as a qualitative research method in this study. The population of this research is an animated cartoon that is broadcasted in TRT Çocuk channel. Sample of the study is 100 episodes of this cartoon selected by purposive sampling. It was applied expert opinion during the collection and analysis of data. According to the results, all core values defined as criteria were available in the episodes of the cartoon. However, the numbers of the values were different from each other. In the1st season“awareness of maintaining the cultural heritage and peace”, in the 2nd season“awareness of maintaining the cultural heritage and solidarity”, in the 3rd season“awareness of maintaining the cultural heritage and solidarity”were the most common values. According to average of 3 seasons the most common values were“Awareness of maintaining the cultural heritage”and“solidarity.”In the 1st season“patriotism and hospitality”, in the 2nd season“respect for diversity and patriotism”, in the 3rd season“patriotism and respect for diversity”were the least included values. According to average of 3 seasons the least included values were“patriotism”and“respect for diversity”. Although some of the values were not sufficiently handled in the examined episodes, in general“Keloğlan Tales”might be used to teach Turkish to Turkish students living abroad and to transmit values.