Değişik sosyo-ekonomik düzeydeki kadınların tüketim alışkanlıklarını etkileyen faktörler ile tüketime ilişkin tutum ve davranışları
- Tez No: 52468
- Danışmanlar: PROF.DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, İşletme, Home Economics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
DE?İŞİK SOSYO - EKONOMİK DÜZEYDEKİ KADINLARIN TÜKETİM ALIŞKANLIKLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER İLE TÜKETİME İLİŞKİN TUTUM VE DAVRANIŞLARI Doktora Tezi GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ NİSAN - 1996 ÖZ Günümüzde tüketim davranışı geniş yelpazeli bir davranışlar zincirine dönüşmüştür. Etkileşimler sonucu kuşaktan kuşağa gereksinimlere bağlı olarak değişmektedir. Bu da farklı bir tüketim bilincini beraberinde getirmektedir. Araştırmanın amacı, değişik sosyo - ekonomik düzeydeki kadınların tüketim alışkanlıklarını etkileyen faktörler ile tüketime ilişkin tutum ve davranışlarının belirlenmesidir. Bu nedenle Ankara'nın Oran, Dikmen, Bahçelievler ve Eryaman yerleşim bölgelerinde yaşayan ve tesadüfi örneklem yöntemine göre seçilen toplam 250 kadına, yüz yüze görüşme yoluyla anket uygulanmıştır. Anket, kadınların tüketim alışkanlıklarını etkileyen faktörler ile tüketime ilişkin tutum ve davranışlarını sorgulayacak şekilde hazırlanmıştır. Toplanan veriler, bilgisayarda Windows altında çalışan minitab 9,2 paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları kadınların sosyo - ekonomik düzeyleri, ailelerinde enerji, giyim, kişisel bakım, sosyal ve kültürel, ulaşım ve haberleşme ile çocuklarının eğitim giderleri, kadınların sağlık durumları, yiyecek, içecek hazırlığı ve tüketimi, ev temizliği ve bakımı başlıkları altında sunulmuştur. Kadınların tüketim alışkanlıklarını etkileyen faktörler ile tüketime ilişkin tutum ve davranışlarını önceden tahmin etmek amacıyla regresyon denklemleri ortaya konmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 312 Kadın, Tüketim, Tüketici davranışı 143 Prof. Dr. Yahşi Yazıcıoğlu
Özet (Çeviri)
FACTORS AFFECTING CONSUMPTION HABITS OF WOMEN OF VARIOURS SOCIO - ECONOMIC BACKGROUND, AND THEIR CONSUMPTION - ORIENTED BEHAVIOURS AND ATTITUDES Doctoral Thesis GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SOCIAL SCIENCES APRIL - 1996 SUMMARY Consumption behaviour today has turned into a chain of wide - ranging behaviour. As a result of interactions, it changes from generation to generation depending on needs. This in turn brings alongside with it a different consumption consciousness. The objective of this study is to find out the factors influencing the consumption habits of women of various socio - economic levels and their attitudes and behaviour related to consumption. For this purpose, a total of 250 surveys living in the settlements of Oran, Dikmen, Bahçelievler and Eryaman, Ankara, and selected by the method of random sampling have been applied by means of face - to - face interviews. The survey has been prepared so as to question the factors influencing the consumption habits of women and their attitudes and behaviour related to consumption. The data collected have been evaluated by the package programme minitab 9,2 operating under Windows in the computer. The findings of the study are presented under the headings of the socio - economic levels of women, the expenses of energy, clothing, personal care, social and cultural items, transport, communication and children's education in their families, the health conditions of women, the preparation and consumption of food and drinks, and house cleaning and maintenance. To forecast the factors influencing the consumption habits of women and their attitudes and behaviour related to consumption, regression coefficients have been put forth. Science Code : 312 Key Words.Women, Consumption, Consumer behaviour, Consumption habits Number of pages : 143 Advisor for thesis : Prof. Dr. Yahşi Yazıcıoğlu