Türkiye'de gazeteci elitlerin dönüşümü
Conversion of Turkish journalistic elites
  1. Tez No: 524716
  2. Yazar: RECEP KUTLUAY KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Siyasi elitlerin sahip oldukları toplumsal konumlarının ve iktidarlarının meşruiyetinin kaynağı, demokratik yaşama geçiş ile birlikte halkın seçimlerine dayalı bir hale gelmiştir. Liberal demokrasilerde, gazeteciler halk adına denetim yapan kişiler olarak anlaşılmakta ve basın ve bilgi edinme özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de iktidar elitlerinin, gazetecilerin içerisinde hareket ettikleri alanları ne ölçüde ve nasıl düzenledikleri, gazetecilerin perspektifleri kullanılarak anlaşılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçeve bölümünde toplumlardaki güç ilişkilerini anlamaya yönelik geliştirilen elit teorileri, tarihsel gelişim çizgisi içerisinde ele alınmış ve toplumsal bir realite olarak elitlerin farklı anlayışlarına, elit kimliklere, modern devlet içerisindeki konumuna yer verilmiştir. Ayrıca modern devletin vazgeçilmez unsuru olarak demokratik sistemler içerisinde gazeteciliğin önemine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde elit medya kuruluşlarında faaliyet gösteren ve haber içeriklerinin üretilmesinden sorumlu kişilerin, mesleklerini icra ederken yaşadıkları, elitlerin yapıları, tutumları ve kontrolleri ile bağıntılı sorunlar açıklanmaya çalışılmaktadır. Araştırma sonuçları, gazetecilik kimliğinin üzerindeki deformasyonda elitlerin etkisinin yoğunluğunu ve medya, ekonomi ve siyasi elitlerin birlikteliğinin gazetecilik faaliyetinin sınırlarını daralttığını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Elit, Gazetecilik, Medya Elitleri
Özet (Çeviri)
The source of social positions and the legitimacy of political elites has been based upon the elections of the public by the transition to the democratic way of living. Journalists are considered as the people who conduct the inspection on behalf of the public, besides the freedom of press and information are seen as an indispensable element of democracy among the liberal democracies. In this study, the political elites in Turkey are taken into evaluation in terms of what extent and how they organize the space of journalists move while using the same perspective that journalist use. In the theoretical framework of the study, the elite theories which are developed to understand the power relations among the society, are handled in a historical-developmental order, and the different conception of the elites as a social reality as well as their elite identities and positions in the modern state are mentioned. Nevertheless, as an indispensable element of the modern state phenomenon, it is paid attention to the importance of journalism in democratic systems. The problems connected to the structure, approach and supervision of the elites, which occur during the execution of the profession of people who are responsible for the production of news contents in the elite media organizations, are addressed in the research section of the study. The result of the research shows that the dependence of the influence of the elites on deformation over the identity of journalism, and the collocation of the media, the economy, and the political elites are narrowed the journalistic activity.