Age differences in remembering mixed emotional experiences
Karışık duygu deneyimlerinin hatırlanmasında yaş farklılıkları
- Tez No: 524909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Pek çok durumda, farklı türlerde karışık duygular yaşıyoruz, ancak bu deneyimlere ilişkin konular hala araştırılmaktadır. Bu çalışma, farklı yaş grupları arasındaki ayrık duygusal ve karışık duygusal deneyimler arasındaki fenomenolojik farklılıkları incelemiştir. Çalışmaya yaşları 18-22 arasında değişen 40 kişi, 40-44 yaş arasındaki otuz beş yetişkin ve 65 yaşından büyük otuz bir yaşlı katılmıştır. Katılımcılar karışık duygusal deneyimlerini (örneğin, mutluluk ve hüzün, öfke ve şefkat) ve ayrık duygusal (örn. Mutluluk, öfke, merhamet ve üzüntü) deneyimlerini kısaca anlatmış ve her biri için Otobiyografik Bellek Özellikleri Anketinden sorulara cevap vermişlerdir. Sonuçlar, ayrık duygusal deneyimlerin karışık duygusal deneyimlere göre daha iyi hatırlandığını göstermektedir. İlgili olarak, karışık duygusal deneyimleri bastırmanın, ayrık bir duygusal deneyimleri bastırmaktan daha kolay bulunmuştur. Yaş farklılıklarına bakıldığında, yaşlı yetişkinler duygularını genç ve orta yaş grubuna göre daha kolay bastırmaktadır. Orta yetişkinler ise, acı-tatlı duygulara dair anılarını ergenlerden ve yaşlı insanlardan daha iyi bastırmaktadır. Bu çalışmanın bulguları duygu ve yaşlanma literatürü bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many cases, we experience different kinds of mixed emotions, but the concepts related to those experiences are still being studied. The present study examined the phenomenological differences between discrete emotional and mixed emotional experiences among different age groups. Forty-one adolescents between ages 18 and 22, thirty-seven adults in midlife between ages 40 and 44, and thirty-one people older than age 65 were participated in the study. Participants were briefly explained their mixed emotional (e.g. happiness& sadness, anger&compassion) and discrete emotional (e.g. happiness, anger, compassion and sadness) experiences and responded to Autobiographical Memory Characteristics Questionnaire for each. Results suggest that discrete emotional experiences are remembered better than mixed emotional experinces. Relatedly, inhibiting mixed emotion is easier than inhibiting single emotion. According to age, older adults inhibit their emotions easier than younger age groups. Middle adults inhibit bittersweat emotions better than adolescents and older people. The findings were discussed in relation to emotion and aging literature.