Tip 2 diyabetik hastalarda makrovasküler komplikasyonu değerlendirmede bir marker olarak iskemi modifiye albumin ölçümü
Measurement of ischemia modified albumin levels as a marker in order to evaluate macrovascular complications in TYPE 2 diabetes patients
  1. Tez No: 525007
  2. Yazar: EFNAN ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet prevalansının artması ile birlikte, diyabete bağlı komplikasyonların prevelansı da artmaktadır. Komplikasyonları erken tanımak ve tam olarak tedavi etmek için, erken müdahaleler gereklidir, bunları öngördürücü biyolojik belirteçlere ihtiyaç vardır. İskemi modifiye albümin(IMA), iskemik hasarı göstermede son yıllarda kullanılan ve oksidatif stresi gösteren bir marker olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmayla; IMA'nın diyabetik hastalarda makrovasküler komplikasyonların gelişimini öngördürdürücü, kolay uygulanabilir bir marker olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra Diyabet ve İç Hastalıkları Polikliniklerine başvuran, ardarda gelen 18 yaş üstü aydınlatılmış onamı alınmış toplam 90 tip 2 diyabetik hasta alındı. Son dönem organ yetmezliği olan, malignitesi olan, steroid tedavisi altına olan, aktif enfeksiyonu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Diyabet takibinde rutin istenen tetkiklere ilave olarak alınan kan örneklerinden uygun kit temin edildikten sonra IMA düzeyleri çalışıldı. Normal dağılıma göre iki grubun sayısal verilerini karşılaştırmak için; student t test veya Mann withney u testi kullanıldı. Kategorik değişkenler, ki kare testi ile değerlendirildi. İki sayısal veriyi karşılaştırmak için Pearson Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background:With the increasing prevalence of diabetes, the prevalence of complications related to diabetes is increasing. Early intervention is necessary to recognize and treat complications precisely, and predictive biomarkers are needed. Ischemia-modified albumin (IMA) is considered as a marker of oxidative stress in recent years in demonstrating ischemic injury. With this study; We aimed to evaluate whether IMA is an easily applicable marker for predicting the development of macrovascular complications in diabetic patients. Methods: A total of 90 type 2 diabetic patients who were consecutively admitted to the Diabetes and Internal Diseases outpatient clinics were enrolled in the study. Patients with end-stage organ failure, with malignancy, under steroid treatment, with active infection were excluded from the study. IMA levels were studied after obtaining the appropriate kit from the blood samples taken in addition to the routine examinations required for the follow-up of diabetes. To compare the numerical data of two groups by normal distribution; Student's t test or Mann withney u test was used. Categorical variables were evaluated by chi-square test. Pearson Spearman correlation test was used to compare two numerical data.