Meryem Sûresi'nin Arap dili ve belâgatı açısından tahlîli
Examination of Surah Meryem in terms of Arabic language and rhetoric
  1. Tez No: 525103
  2. Yazar: YILDIZ ÜVEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Arapça günümüzde yaygın olan diller arasında yer almaktadır. Arap diline Kur'ân'ın dili olması sebebiyle ayrı bir önem verilmektedir. Kur'ân, mesajını Arap dilinin en etkili şekliyle bütün insanlara bildirmektedir. İnsanların dinlerini yaşayabilmeleri için kendilerine gönderilen kutsal kitapları anlamaları gerektiğine göre, Kur'ân-ı Kerim'in anlaşılması da öncelikli olarak Arap dilinin inceliklerinin bilinmesine bağlıdır. Meryem Sûresi'nde yer alan bazı kelime ve türevlerinin anlamsal çerçeveleri üzerinde araştırma yapılarak âyetlerin doğru anlaşılması; sûrede anlatılan mesele ve olayların doğru kavranması için bu çalışma hazırlanmıştır. Âyetlerdeki edebî sanatlar da Allah'ın muradının ne olduğunun ortaya konulması açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle âyetler belâgat yönünden incelenerek sûrede yer alan ifadelerin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Son olarak bir meâl üzerinde bu kavramların doğru anlaşılıp anlaşılmadığı noktasında örnekleme yaparak çalışmanın önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arabic is one of the languages that are common nowadays. A special importance is given to Arabic due to being the language of the Qur'an. The Qur'an declares its message to all people in the most effective form of Arabic language. The understanding of the Qur'an depends primarily on the knowledge of the specifications of the Arabic language, as it is necessary to understand the sacred books sent to them so that people can live their religion. This study was prepared to understand the correct meanings of the verses as well as the issues and events that are described in detail by studying the meaningful frameworks of some words and their derivatives in Mariam Surah. The literary arts in the verses are also important in terms of revealing what Allah's appeal is. For this reason, by examining the verses from the direction of rhetoric, an emphasis is put on how to understand the expressions that are found in the surah. Finally, it is paid attention to the importance of this work by sampling on the sense that all these concepts are understood correctly with taking a meaning of a verse into consideration.