Otizm spektrum bozukluğu olan çocukta kaba motor ve sosyal becerilerin değerlendirilmesi üzerine bir inceleme
The effect of movement education upon gross motor and social skills in autism
  1. Tez No: 525040
  2. Yazar: SEYİT ALİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KIRIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı; hareket eğitimi derslerinin OSB'li çocuğun kaba motor beceri üzerindeki etkisini belirlenmektir. Araştırmaya bir OSB'li Çocuk katılmıştır ve daha önce hareket eğitimi almamıştır. Bu araştırmada, niteliksel araştırma yöntemlerinden biri olan“durum (vaka) çalışması”yöntemi kullanılmıştır. Durum (Vaka) çalışması, araştırmacılara bir veya birden fazla durum, olay ya da kişiye yönelik derinlemesine inceleme imkânı sağlayan etkili bir araştırma yöntemidir (Richards&Morse, 2013). Toplamda 12 kaba motor becerisi ile ilgili eğitim verilmiştir. Gözlem formunda uygulanan becerilerin dökümü ve değerlendirilmesiyle araştırmanın analizi yapılmıştır. 3 gözlemci ve 1 uygulamacının görüş ve yorumları, kaba motor becerileri ile ilgili gelişimin değerlendirilmesi açısından raporlandırılmıştır. Araştırma bulgularına göre; hareket eğitimi derslerinin otizmli çocuğun dikkat süresi ve kendine güveni üzerinde müspet etkisi olduğu tespit edilmiştir. Hareket eğitiminin otistik çocuğun birlikte hareket etme becerisini olumlu yönde geliştirdiği ve özgüveni arttırdığı, öğrendiği hareketleri kullanarak çevresindeki kişilerle ve akranları ile daha rahat iletişime geçmeye başladığı sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, hareket eğitiminin otistik çocuğun bazı fiziksel özelliklerini geliştirmesinin yanı sıra bazı davranış problemlerini azalttığı, dikkat süresinin arttırdığı, birlikte hareket etme becerisini ve çocuğun özgüvenini belirgin derecede geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine effects that the movement education have upon a child with autism who receives special education. A child with autism who never receives movement education participated the research.12 courses were given training on gross motor skills.The analysis of a study conducted by using the list and evaluation of skills which applied in observation form. Opinions and comments of 3 observers and 1 practitioner were reported in terms of evaluation of development related to rough motor skills.According to the research findings shows that physical educations and lessons effect the child with autism's skill of acting together in a positive way and also increase their self-confidence. According to the results of the research also reveals that the child with autism start to communicate more easily with their peers and other people by using the skills that they learned.In conclusion, the movement educations not only helps to develop some physical features of the child with autism but also helps to decrease some behavior disorders and it also leads to increase both in their self-confidence and attention span and their ability to act together in harmony.