Psikoterapi Tepkileri Ölçeği ve Milwaukee Psikoterapi Beklentileri Ölçeği'ni, Türkçe'ye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Psychotherapy Reaction Scale and Milwaukee Psychotherapy Expectation Scale, adapting to Turkish, validity and reliability study
- Tez No: 525041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, psikoterapi ile ilgili veri toplamaya yardımcı olan, Psikoterapi Tepkileri Ölçeği (PTÖ) ve Milwaukee Psikotereapi Beklentileri Ölçeği (MPBÖ) isimli veri toplama araçlarının Türkçe 'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında ölçekler, 328 katılımcıya uygulanmıştır. Ölçeklerin yapı geçerliğini sınamak için, Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, PTÖ'nün olumlu tepkiler alt boyutunun faktör yüklerinin .43 ile .79 arasında, olumsuz tepkiler alt boyutunun faktör yüklerinin .27 ile .71 arasında değiştiği bulunmuştur. MPBÖ'nün süreç beklentileri boyutunda faktör yüklerinin .48 ile .74 arasında , sonuç beklentileri boyutunda faktör yüklerinin .74 ile .87 arasında değiştiği bulunmuştur. Ölçeklerin uyum geçerliğini sınamak amacıyla katılımcılara, Fischer ve Farina (1995) tarafından geliştirilen, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği- Kısa Formu (PYAİTÖ-KF) ve Kushner & Sher (1989) tarafından geliştirilen, Psikoterapi Hakkındaki Düşünceler Ölçeği (PHDÖ) verilmiştir. PTÖ'nün diğer ölçeklerle uyum geçerliğine bakıldığında, Olumlu tepkiler alt boyutunun, PYAİTÖ-KF ile .399, PHDÖ alt boyutlarıyla -.128, -.191, -.246 olduğu bulunmuştur. Olumsuz tepkiler alt boyutunun, PYAİTÖ-KF ile .196, PHDÖ alt boyutlarıyla .200, .252, .244 bulunmuştur. MPBÖ'nün diğer ölçeklerle uyum geçerliğine bakıldığında süreç beklentileri alt boyutunun, PYAİTÖ-KF ile .309, PHDÖ alt boyutlarıyla -.086, -.139, -.129 şeklinde bulunmuştur. MPBÖ'nün sonuç beklentiler alt boyutunun, PYAİTÖ-KF ile .381, PHDÖ alt boyutlarıyla -.096, .025, -.065, şeklinde bulunmuştur. Her iki ölçeğinde bu değerlerle uyum geçerliğini sağladığı görülmektedir. Ölçeklerin güvenirliğini ölçmek amacıyla, Cronbach alfa ile test-tekrar test güvenirlik katsayıları incelenmiştir. PTÖ'nün Cronbach alfa değeri .88, test- tekrar test değeri .75 olarak, MPBÖ' nün Cronbach alfa değeri .84, test- tekrar test değeri .82 olarak bulunmuştur. PTÖ, 7'li likert tipli 20 maddeden,“Olumlu tepkiler”ve“Olumsuz tepkiler”şeklinde iki alt boyuttan oluşmaktadır. MPBÖ, 11'li likert tipli 13 maddeden,“Süreç beklentileri”ve“Sonuç beklentileri”şeklinde iki alt boyuttan oluşmaktadır. Yapılan geçerlik ve güvenirlik çalışmaları sonunda hem PTÖ' nün hem de MPBÖ' nün Türkçe formun, Türk kültürüne uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to study adaptation to Turkish, validation and confidence of the Psychotherapy Reaction Scale (PTS) and Milwaukee Psychotherapy Expectation Questionnaire (MPEQ), which help to collect data related to psychotherapy. To test the validity of the scales, a Confirmatory Factor Analysis was performed. As a result of the analysis, it was found that the factor loadings of the positive reactions sub-dimension of PTS changed between .43 and .79, and the factor loads of the negative reactions sub-dimension varied between .27 and .71. The factor loadings of MPEQ in terms of process expectancy were found to vary between .48 and .74, and the factor loads in the result expectancy dimension varied between .74 and .87. To test the adaptability of the scales, Participants were given the Scale of Attitudes Toward Seeking Psychological Help – Short Form (ATSPH-SF), developed by Fischer and Farina (1995) and The Thoughts About Psychotherapy Scale (TAPS) developed by Kushner & Sher (1989). Positive reaction subscale was found to be .399 with ATSPH-SF and -.128, -.191, -.246 with TAPS subscales, when PTS's compliance with other scales was examined. Negative reaction subscales was found to be .196 with ATSPH-SF, .200, .252, .244 with TAPS subscales. When MPEQ 's compliance with other scales was examined, process expectancy subscale was found to be .309 with ATSPH-SF and -0.86, -.139, -.129 with TAPS subscales. It seems that both measures provide adaptability to these values. In order to measure the reliability of the scales, Cronbach alpha and test-retest reliability coefficients were examined. The Cronbach's alpha value of the PTS was .88, the test-retest value was .75, the Cronbach's alpha value of the MPEQ was .84, and the test-retest value was .82. PTS consists of 20 subscales of 7 likert type, with two sub-dimensions as“Positive Reactions”and“Negative Reactions”. The MPEQ consists of 13 items of likert type 11 with two sub-dimensions,“Process expectancies”and“Result expectancies”. At the end of the validity and reliability studies, both the PTS and MPEQ Turkish forms seem to be suitable for Turkish culture.