Modern otel işletmelerinin yönetiminde bilgisayarın sistem yaklaşımı içerisinde kullanılmasına ilişkin bir model önerisi ve bir uygulama
  1. Tez No: 52510
  2. Yazar: BURHAN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Otel işletmelerinin yönetiminde bilgisayar sistemlerinin, sistem yaklaşımı içinde kullanılmalarının araştırıldığı bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmada öncelikle, otel işletmelerinin tarihsel gelişimi, turizm endüstrisindeki yeri, özellikleri, sınıflandırılması ve işletmecilik açısından diğer işletmelerden farklarına yer verilmiştir. Hizmet sunumunda, işgörenlerin duyarlığı ve fonksiyonu dikkate alınarak, kuramsal olarak yönetim teorileri açıklanarak, otel işletmelerinde uygulanan yönetim yaklaşımları, yönetim fonksiyonları, yöneticilerin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi ile birlikte işgören kavramlarına açıklık getirilerek, işgörenlerin hizmetin sunumundaki önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, otel işletmelerinin örgüt yapılan, örgütlenme ilkelerine göre incelenirken, işletmelerin türleri de dikkate alınarak uygun organizasyon modelleri ortaya konmuştur. Çalışmanın sonucunda, otel işletmelerinin yönetiminde bilgisayar sistemlerinin kullanımının gelişimi ve otel yönetiminde bilgisayar sistemlerinin kullanılmasına ilişkin dinamik bir model önerisinde bulunulmuştur. Çalışmanın araştırma bölümünde ise; Ankara'daki işletme belgeli otellerde, bilgisayar sistemlerinin bölümler itibariyle kullanım boyutları, işlem ve rapor bazında elde edilen bulgulara göre değerlendirilmiştir. Çalışmada, yüz yüze görüşülen yöneticilerin yönetim anlayışları, yeni teknolojiye bakışları, yönetim fonksiyonlarındaki öncelikleri ve bilgisayar sistemlerinin otel türlerine göre kullanım boyutları uygulanan anket sonuçlarına göre analiz edilmiştir.Uygulama sonucunda; Otel işletmelerinin türlerine göre bir yıldızlı otellerin dışındaki bütün otellerde bilgisayar sistemlerinin kapasiteleri oranında kullanıldığı, şahıs otellerin %50, şirket otellerinin %81, ulusal ve uluslararası otellerin tamamında bilgisayar sistemleri kullanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca, otellerin yönetim anlayışı ile bilgisayar kullanımı arasındaki ilişki; klasik yönetim anlayışının uygulandığı otellerde %54, neo-klasik ve modern yönetim anlayışındaki otellerin tamamında bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, bu sistemlerin yoğun olarak kullanılan otellerde işgören bulma sıkıntısı çekilmediği gibi, bu işletmelerde çalışan işgörenlerin eğitim düzeylerinin de daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, on which the use of computer in systematic approach in tah management of hotel is examined and investigated, consists of four sections. The firs section includes the historical development of hotel operations, the role of hotel operations in the tourism industry, characteristics of hotel operations, categorization of hotel operations and their differences from other trade operations in ferms of management. In the second section; management theories were explained conceptually, and management approaches which are applied in hotel operations, management functions, the training and ipmrovement of managers, the concept of employee were also clarified and explained. Besides, the importance of the employee in service was emphasized. In the third section; as the organization structure of hotel operations was examined in terms of organization principles, appropriate organization models were provided regarding the category of the operations. In the fourth section; a dynamic model related to the development of the use of computer in the management of hotel operations and the use of computer systems in the hotel management was proposed. In the research and data collection part of the study; the range of the use of computer in terms of hotel departments in certified hotels in Ankara was evaluated according to the findings gathered as reports and investigations. In the study, views of the managers, who were interviewed in face-to-face conversations, their opinions about the new technology, their precedence in the management and the range of the use of computer systems in terms of the sorts of hotels were analyzed according to the results of the questionnaires. At the end of the application, it has been observed that all hotels, except one- star-hotels, computer systems are used within their capacities. It has also been observedthat computer systems are used in 50% of individually owned hotels, in 81% of joined ownerships and in all of the national and international hotels. In addition, the relationship between the use of computer and the hotel management has. been clarified. The use of computer in the hotels in which classical management applications exist is 54%. Computers are used in all of the hotels where neo-classical and modern management applications exist. In the hotel operations where neo-classical and modern management applications exist, there are no difficulties in finding employees and it has been determined that the education level of the employees in such kind of hotels is much higher