Gazi Üniversitesindeki hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of in-service training at Gazi University
- Tez No: 525178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı“Gazi Üniversitesinde görev yapan idari personelin hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesinde görev yapan toplam 200 idari personel oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve ”Hizmet İçi Eğitimin Değerlendirilmesi Anketi" ile toplanmıştır. Hizmet içi eğitime yönelik anket soruları altı kategoriye ayrılmıştır. Hizmet içi eğitim etkinlikleri beş kategoride ele alınmıştır. Bunlar: Eğitim ihtiyacının saptanması, eğitimin planlanması, eğitim programının hazırlanması, eğitimin uygulanması, eğitimin değerlendirilmesi ve eğitimin geliştirilmesidir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sürecinde idari personelden elde edilen veriler öncelikle SPSS 20.0'ye girilmiştir. Çalışanların anket maddelerine vermiş oldukları cevapların güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,984 hesaplanmıştır. Çalışanların hizmet içi eğitim programına ilişkin görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla frekans ve yüzde değerleri ile ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Uygulanan ölçme aracı sıralama düzeyinde ölçme yaptığı için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Fark testlerinde p anlamlılık değeri 0,05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; hizmet içi eğitim sayısı arttıkça personelin hizmet içi eğitime bakış açısı da olumlu yönde değişmektedir. Eğitim ihtiyacının artmasıyla birlikte hizmet içi eğitim sayısının da arttığı düşünülmektedir. Eğitim programlarının hazırlanmasında hizmeti içi eğitimlerin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Eğitimin uygulanmasının hizmet içi eğitim faaliyetleriyle bütünleştirildiği savunulabilir. Eğitimin değerlendirilmesi noktasında alınan hizmet içi eğitim çalışmalarındaki sayı da oldukça önemlidir denilebilir. Bazı aksaklıklar geliştirilmek isteniyorsa hizmet içi eğitim sayısının artırılması gerekmektedir. Öğrenim durumu düşük personel daha fazla hizmet içi eğitime ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the in-service training activities of administrative staff working at Gazi University. The working group of the study constitutes a total of 200 administrative staff working at Gazi University in the academic year 2016-2017. Criteria sampling method was used for purpose group sampling methods in the study group. The data of this study were collected by the Personal Information Form developed by the researchers and the“In-Service Training Evaluation Questionnaire”. Questionnaires for in-service training were divided into six categories. In-service training activities are covered in five categories. These include: determining the need for training, planning the training, preparing the training program, implementing the training, evaluating the training and developing the training. In the analysis of the data obtained in the study, the data obtained from the administrative staff were entered in SPSS 20.0 first. The cronbach alpha reliability coefficient was calculated to be 0.984 in order to determine the reliability of the answers that the employees gave to the questionnaire items. Frequency and percentage values and mean and standard deviation values were calculated in order to determine the opinions of employees on the in-service training program. As the applied measuring instrument measures at the ranking level, it is compared with the t test and one way ANOVA test. The significance value of p was accepted as 0.05 in the difference tests. As a result; As the number of in-service training increases, the perspective of in-service training of personnel also changes positively. It is considered that the number of in-service training increases with the increase in the need for education. In-service training has been found to be effective in the preparation of training programs. It can be argued that the implementation of education is integrated with in-service training activities. It can be said that the number of in-service training studies taken at the point of evaluation of education is also very important. If some disruptions are to be developed, the number of in-service training needs to be increased. Low education staff need more in-service training.