Dayanıklı tüketim malları üretiminde montaj hattının dengelenmesi problemi (Bulaşık makinaları fabrikasında sezgisel yöntemle bir uygulama)
- Tez No: 52519
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmayla, Dayanıklı Tüketim Malları üreten bir fabrikanın ana montaj hattının dengelenmesi konusu incelenmiştir. Montaj hattındaki denge gecikmesi hat dengeleme tekniklerinden biri olan sezgisel yöntemle minimize edilmeye çalışılmıştır. Bir işletmede, üretimin verimliliği iyi bir yerleşimle sağlanır. Verimlilik karlılığı da beraberinde getirir. Fabrika içinde makine- teçhizatın optimum yerleşimi ile üretim ya da montaj hattında kurulan denge verimliliği sağlar. Yöneticiler, işçilik, malzeme, genel üretim, yönetim giderleri gibi maliyetlerinin minimize edilmesine çalışırlar. Bunun için de özellikle kitle üretimi yapan işletmeler, üretim ya da montaj hatlarında malzemenin beklemeden işçinin atıl kalmadan iş akışının devam etmesini isterler. Fakat bu her zaman gerçekleşmez. Hat dengesinin kurulması için önce denge gecikmesinin sebebi araştırılmalıdır. Bu çalışmada, günde 700 bulaşık makinası üreten bir fabrikanın mevcut kapasitesi ile bu sayının 900 'e ulaşmasını sağlayacak bir dengenin kurulması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için sezgisel yöntemden yararlanılmıştır. Öncelikle ana montaj hattında yer alan her iş istasyonundaki işler, bunların süreleri ve bu işleri yapan işçi sayıları elde edilmiştir. Belirliçevrim süresine göre her istasyonda % olarak denge gecikmesi hesaplanmıştır. Daha sonra elde edilen çıktılara göre, çevrim süresini değiştirmek suretiyle her seferde farklı denge yüzdeleri elde edilmiştir. Bunlar arasında amaca yönelik olan minimum denge gecikmesini veren çevrim süresi tesbit edilmiştir. Bulaşık makinası sayısı istenen sayıya ulaşmıştır. Tüm işletme yöneticileri, işletmenin verimlilik ve karlılıklarını arttırmak için ister mal ister hizmet üretiyor olsunlar, iş akışmdaki bir aksaklığı önce belirlemeli ve bunu gidermek için de uygun yöntemlerden birinden yararlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the subject of the main assembly- line balancing in a factory has been described. Any balance delay in assembly lines has been minimized by Heuristic Method. In a plant, efficiency of production process is provided by a well lay-out. Productivity at the same time brings the prof itibality. It is possible to provide efficiency in production process by the optimum layout of the machinery and equipment which is developed by using line balancing techniques. Business managers try to minimize the costs of expenses such as labor, materials, overheads and administrations expenses. Therefore, the managers dealing with mass-production would like good timing at the arrival of material and labor without delay on production or assembly lines. But it does not always happens so. First of all, to set up the line balancing, the delay of the balance must be analysed. The objective of this study is to provide a line balance, increasing the production of dish-washers from number of 700 to 900 at the same available capacity. To reach at this target, Heuristic Method has been used. Firstly, the labour at each work station placed on main assembly-line, their duration and the number of workers doing these, have been obtained. At each workIV station according to cycle time, delay balance is calculated as %(the rate of percentage). Afterwards, by using computer program. QSOM/ALB according to outputs taken, different percentage of balance delay have been obtained for different cycle times.