Kurgu ve kurgu dışı karakterlerin reklam ilanlarında kullanılmasının göstergebilimsel açıdan değerlendirmesi
Semiological evolution of fictional and non-fictional characters on classified ads
- Tez No: 525217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırma amacını oluşturan ve yön veren, kurgu ve kurgu dışı olarak tanımladığımız karakterlerin, reklam pazarında yer edinip tüketici tarafından tercih edilmeyi ve tüketiciyi eğlendirme yolu ile ikna edebilmeyi hedeflediği 21. yy. marka stratejilerinde kullanılan imajlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketiciyi ikna edebilmek ve markayı hatırlanabilir kılmak adına seçilen ve markaya eşlik eden karakterlerin ele alındığı ve özellikle basılı reklam ilanlarında kullanımı ile karşılaştığımız, yaratıcılığın ön planda tutulduğu farklı yaradılış özelliklerine sahip karakterlerin, markaya kattığı değer ve anlamlar irdelenmiştir. Marka ve tüketici arasında güçlü bir iletişim dili olarak kullanılan karakterlerin reklamdaki konumu, iletişime etkisi, ürünü temsil edebilmesi ve markalaşmaya katkısı gibi konular, markanın belirlediği hedeflerin gerçekleşip, gerçekleşmediğini ele alan bir çözümleme metodu belirlenmiştir. Göstergebilimsel çerçevede ele alınan ilanlarda aranan“Karakter-Marka Uyumu”,“Karakterin Tüketici Üzerindeki Bilinirliliği”,“Karakterin Markada Ele Alınış Yönü”,“Karakterin Markaya Getirileri”,“Reklamda Hayat Bulan Karakterler”“Karakter Seçimleri”gibi tezin ilanlar üzerindeki temelini oluşturan değerlendirme verileri, tez içerisinde belirlenen 12 farklı karakter kullanımı, göstergebilimsel analiz yöntemi ile değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeler sonucunda reklamda kullanılan karakterlerin tüketici üzerinde duygusal bir iz bırakma eylemi göstererek, hedef kitleye geçmiş ve gelecek olguları üzerinden gerçekleştirdiği anlatımların, markaların sıklıkla başvurduğu bir tür popüler ikna yöntemi olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
We come across characters that defined fiction or non-fiction and lead and generate this research as the images of brand strategies in 21st century in which make its place in advertisement market by being customer preferences and aiming to pursuade customers by way of fun. The characters accompanying the brand and chosen on behalf of convincing customers, and making the brand memorable have been discussed, and worthiness and sense of the characters with diverse attributes of creativity that we encounter specifically in printed advertisements have been examined. A settlement has been scrutinized involving the position of the characters used for a strong interaction language between the brand and the customer, their effect on this communication, representation of the product, its contribution to branding and if the intensions of the brand have been fulfilled etc. The evaluation data based on posters within a semiotic context such as“character-brand compliance”,“character's recognition by customer”,“brand's approach to the character”,“brand's gainings coming from the character”,“characters coming to life within advertisement”,“selection of the character”etc, and twelve chosen characters in the thesis have been assesed with again semiotic analyzing method. In the light of these assesments, it has been acknowledged that it is a popular method of persuasion of which characters intending to leave an emotional trace on customers and the expression of characters within past and future phenomenons of target audience.