Açık ekonomilerde politika etkililiği ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 52537
  2. Yazar: ÖMER TANJU DURUSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. İLHAN ERONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Bu çalışma da.küçük açık bir ekonomi orally Türkiye'de makro politika etkililiği araştırılmaktadır. Bu bağlamda çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde küçük açık ekonomilerin özellikleri.açıklık kavramının çerçevesi ve açık ekonomi makro modellerinin tarihsel gelişimi verilmektedir. İkinci bölümde açık ekonomi makroekonomisinin öncüsü sayılan ödemeler bilançosu ya da devalüasyon teorilerine farklı yaklaşımlar sunulmaktadır. Ayrıca bu bölüm içerisinde J-Eğrisi yardımıyla Türkiye'de bir politika aracı orally devalüasyonun etkililiği incelenmektedir. Üçüncü bölümde Mundell-Fleming'ten günümüze değin geliştirilen açık ekonomi modelleri ayrıntılı olarak ele alınmakta ve tasnif edilmektedir. Dördüncü bölüm.üçüncü bülümün devamı niteliğinde olup, Keynesyen çatı altında kapalı ve açık ekonomilerde politika etkililiği geleneksel IS-LM modeli çerçevesinde incelenmektedir. Beşinci ve son bölüm Türkiye'de politika etkililiğinin tesbitine yönelik orally yapılan uygulamalardan oluşmaktadır. Bu bölüm de, Polak- Boissonneult Modeli, st.Luis Modeli ve IS-LM-BP Modeli uygulamaları çerçevesinde Türkiye'de politika etkililiği tartışılmaktadır. Sonuç olarak 1987-1995 yılları arasında Türkiye'de geleneksel Mundell- Fleming sonuçlarına yakın sonuçlar elde edilmiştir. Keynesyen politikalar monetarist politikalara oranla, gelir üzerinde daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research effectiveness of macroeconomic policies in a small open economy, Turkey is studied. This work is consisted of five sections. In the first section, characteristics of a small open economy and“open economy”as a concept are examined with an account of macroeconomic models of open economy in historical perspective. Secondly.new approaches to the theories of balance of payments and devaluation, which are thought to be the pioneers of open economy macroeconomics.are considered. In addition, effectiveness of devaluation in Turkey as a policy instrument is examined with the use of J-Curve. In the third section, models of open economy since the Mundell-Fleming model are handled in detail and classified. Fourth section.as a continuation of the Third, deals with policy effectiveness in open and closed economies within a Keynesian framework in terms of conventional IS-LM model. The last section consists of models used to determine the policy effectiveness in Turkey : Polak- Boissonneult Model, stLuis Model and IS-LM-BP Model. In this research the results achieved for the years between 1987 and 1995 for Turkey are similar to those of Mundell-Fleming : Keynesian policies are more effective on income than monetarist policies.