Bodrum, Marmaris ve Datça'daki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri ile birinci sınıf tatil köylerinde güvenlik önlemleri ve bu işletmeler için bir model önerisi
- Tez No: 52538
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. D. MESUT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Güvenlik kavramı, dünyadaki uygarlıkların varoluşları ile birlikte ortaya çıkmıştır. Uygarlıkların gelişmeleri boyunca güvenlik kavramının da bir sistem haline geldiği görülmektedir. Uygarlıkların medeniyet seviyesini yakaladığı 2000'li yıllarda ise güvenlik sistemleri de bunlara bağlı olarak daha da gelişecektir: Devletin mevcut güvenlik sistemlerinin ülkemize gelen yaklaşık on milyon turistin güvenliğim tam olarak sağlaması güçleşmiş, Devlet daha fazla güvenlik gücünü banndıramaz hale gelmiştir. İşletmeler de konuklarının mal ve can güvenliğini güvence altına alabilmek için hukuki açıdan izin alarak kendi güvenlik birimlerini kurmuşlardır. Turizm işletmelerinin bu katkılarıyla ülkemize gelen turistlerin can ve mal güvenliği daha güvence altına alınıp, etkin bir güvenlik sağlanmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde; turizmle ilgili kavramlar ile genel güvenlik ele alınmıştır. İkinci bölümde; turizm ve güvenlik ilişkisi üzerinde durulmuş, turizmde; yangın, sağlık ve terör olayları gibi önemli konuların içeriği ve sonuçlarından bahsedilmiştir. Güvenliğin turizm açısından önemli olduğu vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde; Bodrum, Marmaris ve Datça bölgelerindeki 4-5 yıldızlı konaklama işletmeleri ile birinci sınıf tatil köylerinde sağlanan güvenlik araştınlm ıştır. Bu bölgedeki güvenlik sistemi anlatılarak bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The security concept has appeared with the existence of civilizations in the world. It appears that the security concept has also become systematized along with developments of civilizations. In the 2000's when the society will have caught the contemporary civilization level, the security system will also be further. With the security system available in Turkey, it is very hard to provide the security approximately ten million tourist coming to our country and the state hasn't got enough capacity to hold more security organizations. For this reason, the tourist enterprises have established their own legally permitted security units in order to protect the security of their guests life and property. As a result, with this contribution of tourist enterprises, more effective protection is provided and the life and property security of tourists is guaranteed. In the first part of this work; The concepts related with tourism and general security are dealt. In the second part; The correlation among tourism and security is stressed. It is mentioned about the affairs in tourism such as fire, healthy and terror. The importance of the security from the aspect of tourism is emphasized. In the third part, the security provided in four five store hotels and first-class holiday villages in Bodrum, Marmaris and Datça has been researched. It has been reached a result by examining the security system in these regions.