Girişimcilikte marka yaratma stratejileri: Türkiye'dekini mobilya sektöründe bir araştırma
Entrepreneurship brand strategy creation: A research in furniture industry in Turkey
  1. Tez No: 525431
  2. Yazar: DİDEM KOCAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN YELKİKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
“Girişimcilik”ve“marka”, son yıllarda önemi daha da artan kavramlar haline gelmiştir. Gerek girişimciliğin ülke ekonomilerine faydası gerekse marka kavramının firma ve ülke ekonomilerine kattığı değerler göz önüne alındığında bu iki kavramın ne denli önemli olduğu ortadadır. Bu durum, söz konusu kavramlarla ilgili yapılan çalışmalara duyulan ilgiyi de arttırmıştır. Günümüz dünyasında firmalar için asıl problem ürün ve hizmet üretmek değildir. Her işletme fiziki görüntü ve içerik olarak benzer ürünü üretebilir hatta birbirlerinin ürünlerini taklit edebilir. Rekabetin bu denli hız kazandığı pazarlarda girişimciler birbirleriyle rekabet edebilmek için farklılaşmak zorundadır. Bu farklılaşma da marka yaratılarak sağlanabilir. Markalaşma uzun yıllar alan zor bir süreçtir ancak girişimciler rekabette üstün gelebilmek ve firmalarının uzun ömürlü olmalarını sağlamak için markalaşmak ve kendilerine en uygun marka stratejisini uygulamak zorundadır. Tüm bu saptamalar göz önüne alınarak bu çalışmada girişimcilik ve marka kavramlarının entegrasyonu ile girişimcilerin marka yaratma stratejileri Türk mobilya sektörü ele alınarak incelenmiş, bu doğrultuda Türkiye'nin en bilinen mobilya markalarının birer girişim olarak doğuşu ile marka yaratma süreçleri ve marka stratejileri, marka yetkilileri ile yapılan bireysel mülakatlarla araştırılmıştır. Çalışma sonuçları, sektörde lider firmaların marka yaratma süreçlerinde benzer süreçlerden geçtiğini ve benzer marka stratejileri uyguladıklarını göstermektedir. Araştırmanın girişimcilere, marka yöneticilerine, mobilya sektöründe yer alan firmalara ve konu ile ilgili çalışan akademisyenlere yol gösterici olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the recent years,“Entrepreneurship”and“Brand”have increasingly become important concepts. It is clear that how important these two concepts when advantage of entrepreneurship to the countries as well as benefits coming from brand value for both companies and countires are taken into account. This situation has also increased the amount of interest in work which has done on the mention concepts. In today's world, the main problem for companies is not to produce products and services. Every businesses can produce similar products as physical images and content, or even imitate each other's products. In such competitive markets, entrepreneurs have to differentiate themselves from other companies in order to compete with each other. This differentiation can only be achieved by“building a brand”. Branding is a difficult process which takes for many years, but they must branding and implement the most convenient brand strategy to ensure that entrepreneurs can gain a competitive edge and become long-lived. Taking all these determinations into consideration, in this study, the integration of entrepreneurship and brand concepts and the brand creation strategies of entrepreneurs have been examined by considering the Turkish furniture sector, in this regard, the most well-known furniture brands in Turkey, as an attempt to create brand with the birth of the brand and brand strategy processes were investigated with in-depth interviews with the trademark authorities. It is expected that this research is guiding for entrepreneurships, brand managers, furniture firms and academicians.