Penil kurvatür cerrahisinde başarıyı etkileyen faktörler
Factors affecting success in penile curvature surgery
  1. Tez No: 525556
  2. Yazar: ATILIM ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP VELİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Penil kurvatür cerrahisinde başarıyı etkileyen faktörleri tespit etmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde 2010-2017 tarihleri arasında penil kurvatür nedeniyle opere ettiğimiz 50 hastanın verilerini retrospektif olarak toplayıp değerlendirdik. Çalışmaya dahil etme kriterimiz 30 °ve daha fazla kurvatür olması ve kurvatürün cinsel ilişkiye mani olmasıdır. Erektil disfonksiyonu olan ve 30° 'den az kurvatürü olan hastaları çalışmamıza dahil etmedik. Hastalar; yaşlarına, daha önce ürolojik cerrahi girişim geçirmelerine, cerrahileri sırasında kullanılan sütür materyallerine, kurvatürlerinin yönü ve derecelerine, penis uzunluklarına göre kategorize edildi. Hastaların postoperatif 3.ayda penis uzunlukları ve kurvatür dereceleri ölçüldü ve IIEF—5 skorları değerlendirildi. Başarı kriterleri; hastaların postoperatif IIEF-5 anket skorunun >20 olması, IIEF-5 anketinin 3. Sorusuna verilen cevabın > 3 olması, postoperatif rezidü kurvatür olmaması ve Edits hasta memnuniyeti anketinden 40 ve üzerinde puan almış olması(toplam 11 soru- 55 puan ) olarak belirlendi. BULGULAR : Hastaların yaşları 9-70 arasında değişmektedir. Ortalama yaş 47,28±16 idi. Toplam 12 hastamız 60 yaşın üzerinde, 38 hastamız 60 yaşın altında idi. Hastaların 35'inde ventral kurvatür, 8' inde dorsal kurvatür, 7' sinde lateral kurvatür mevcuttu. Hastaların 9' unda 30°- 45° arası, 21'inde 46°-60° arası, 20'sinde ise 60°'den fazla kurvatür mevcuttu. Toplam 6 hastamızda penis boyunda 1.5±0,9 cm kısalma gözlendi. Toplam 8 hastamızda 5°-15° arasında rezidü kurvatür gözlendi. Hastaların 26'sında operasyon sırasında emilemeyen polyester sütür materyali, 24' ünde emilebilen vikril sütür materyali kullanılmıştı. Hastaların %80' inde postoperatif 3. ayda penislerinde ele gelen sütür hissi yoktu. 10 hastada ise dokunarak ele gelen sütür hissi mevcuttu. Rezidü kurvatür nedeniyle tekrar opere ettiğimiz hastamız olmadı. Major komplikasyon gördüğümüz hiçbir hastamız olmadı. SONUÇ Konjenital veya edinilmiş penil kurvatürün tedavisinde cerrahi yöntemlerin başarısı çok yüksektir. Çalışmamızda operasyon sırasında emilemeyen polyester sütür materyali kullanılması, hastaların 60 yaşın altında olması ve kurvatür derecelerinin 60° 'den az olması, cerrahi başarısını arttıran faktörler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE We aimed to determine the factors that affect success in penile curvature surgery. MATERIAL AND METHODS We retrospectively collected and evaluated the data of 50 patients who had undergone penile curvature in our clinic between 2010-2017. Incorporation of our work is 30 ° and our criteria are being more curvature and preventing sexual intercourse. Patients with erectile dysfunction and less than 30 ° of curvature were excluded from the study. We categorized patients according to their age, previous urological surgical interventions, suture materials used during surgeries, directions and grades of curvatures, penis lengths. Penis length and curvature degree in postoperative 3rd month of the patients were measured and IIEF-5 scores were evaluated. Success criteria; patients with postoperative IIEF-5 questionnaire score> is 20, the IIEF-5 questionnaire the answers of third questions> 3, no postoperative residual curvature, Edits patient satisfaction to have a score over 40, and the survey (a total of 11 Question 55 points), respectively. RESULTS Patients' ages range from 9 to 70 years. The mean age was 47.28 ± 16. Twelve of our patients were over 60 years of age and 38 of our patients were below 60 years of age. There were 35 patients with ventral curvature, 8 patients with dorsal curvature, and 7 patients with lateral curvature. Nine patients had curvatures between 30° and 45°, 21 patients between 46° and 60°, and 20 patients had curvatures greater than 60°. In 6 of our patients, a shortening of 1.5 ± 0.9 cm was observed in the length of the penis. Residual curvature between 5° and 15° was observed in 8 of our patients. Twenty - six patients were operated with non - absorbable polyester suture material and 24 with vikril suture material during operation. 80% of the patients had no sense of suture in their penis at 3 months postoperatively. In 10 patients, there was a sense of suture that was handled by touching. We did not operate the patients again due to residence curvature, we did not observe major complications in our patients. CONCLUSIONS The success of surgical methods in the treatment of congenital or acquired penile curvature is very high. In our study, the use of non-absorbable polyester suture material during the operation, the patients were under 60 years of age and the curvature grades were less than 60 were found to be a factor in increasing the surgical success rate.