Türkiye Pakistan dış ticaretinin değerlendirilmesi: 2005-2017
Evaluati̇on of Turkey Pakistan foreign trade : 2005-2017
  1. Tez No: 525649
  2. Yazar: NAQIBULLAH ATTARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmada 2005-2017 yılları arası dönemde Türkiye ile Pakistan dış ticareti değerlendirilmiştir. Bu amaçla ilgili döneme ait her iki ülkenin dış ticaret verileri incelenmeden önce ilk olarak dış ticaret kavramı, uluslararası ticaret teorileri ve dış ticaret politikaları ayrı başlıklar halinde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü kısımlarında Türkiye'nin ve Pakistan'ın dış ticaret yapıları ayrı ayrı incelenmiştir. Ardındansa Türkiye ile Pakistan arasındaki dış ticareti oluşturan ihracat, ithalat, dış ticaret hacimleri ve dış ticaret dengesi 2005-2017 arası dönem açısından ilgili dönemi oluşturan yıllara göre analiz edilmiştir. Buna göre 2005-2017 arası dönemde Türkiye'nin Pakistan'a ihracatı ve 2005-2017 arası dönemde Türkiye'nin Pakistan'dan ithalatı incelenmiştir. Bu anlamda başlıca ürün gruplarına göre Türkiye'nin Pakistan'a ihracatı ve başlıca ürün gruplarına göre Türkiye'nin Pakistan'dan ithalatı incelenmiş; yıllara göre gerek dış ticaret hacimlerindeki değişiklik gerekse ihracatta ve ithalatta ön plana çıkan ürünlerdeki yıllık değişim ortaya koyulmuştur. Araştırmanın devamında Türkiye ile Pakistan arasındaki dış ticaret ilişkilerinin gelişimi ve iki ülke arasında yapılmaya çalışılan serbest ticaret anlaşmasının gelişimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, foreign trade between Turkey and Pakistan in the period between the years 2005-2017 is evaluated. For this purpose, before analyzing the foreign trade date of the two countries, the foreign trade concept, international trade theories and foreign trade policies are examinee in separate titles. In the second and third part of the study foreign trade structures of Turkey and Pakistan is separately examined. Following this the foreign trade data of the two countries, which are subject to the research, between the period of 2005-2017 is examined and then export, import, foreign trade volumes and trade balance that forming foreign trade between Turkey and Pakistan were analyzed according to the relevant period from 2005 to 2017. Accordingly, Turkey's export to Pakistan in the period between 2005-2017 and Turkey's import from Pakistan in the period between 2005-2017 is examined. In this sense, Turkey's import from Pakistan and Turkey's export to Pakistan is examined according to main product groups and the change in foreign trade volumes according to years, and annual changes in products that leading in export and import have been revealed. Further in this research, the development of trade relations between Turkey and Pakistan and the development of the free trade agreement between the two countries is discussed.