Cismani zarar-ölüm hallerinde işverenin hukuki sorumluluğu ve tazminat esasları 'özellikle zararın ve tazminatın hesaplanması açısından'
- Tez No: 52573
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Tezimizin konusu“Cismanî Zarar-Ölüm Hallerinde İşverenin Hukukî Sorumluluğu ve Tazminat Esaslarının, Özellikle Zararın ve Tazminatın Hesaplanması Açısından”incelenmesidir. Doktrinde, bugüne kadar işverenin hukukî sorumluluğu ya da tazminat borcu teorik olarak incelenmiş, tazminat hesaplarına gerekli önem verilmemiştir. Çalışmamız bu eksikliği gidermeyi amaçlamıştır. Tezimizde öncelikle sorumluluk türleri ve sorumluluk olaylarına teorik olarak değinilmiş; bilâhare tazminat prensipleri ve hesap yöntemleri Mukayeseli hukuk açısından incelenmiş, olması gerekli hesap yöntemi sunulmuş, böylece teori ve hesaplama arasında bir denge kurulmuştur. Manevi tazminat, tamamlayıcı bir tazminat türü olarak mukayeseli hukuk ve Türk Hukuk Tatbikatı açısından ele alınmış, farklılıklar belirtilmiştir. Maddi tazminatın, Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanmayan zararı giderici işlevi dikkate alınarak tazminatlar arası ilişkilerde önemli yer tutan rücu tazminatına da yer verilmiştir. Son olarak, sorumluluğun sona erme nedenleri ve yargılama usulü incelenerek tezin bütünlüğü sağlanmıştır. Çalışmamızda, tazminatın zararı giderim amacı hep göz önünde tutulmuş, bu nedenle incelememiz sorumluluk-zarar-tazminat ekseninde yapılmıştır. Tazminat hesaplarının salt hesap teknikleri ile incelenemeyeceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is to study“the Legal Liabilities Of The Employer And The Indemnity Principles* Resulting From Physical Injury-Fatality”,“Especially From The Point Of View Of Calculating The Injury And The Indemnity”. Up to date, in doctrine, the legal liabilities or the indemnities were studied in theory and the required importance were not given to indemnity“calculations”. The objective of our study is to recover this defect. In our thesis, the liability types and liability cases are primarily referred in theory, the indemnity principles and calculation methods are examined from the point of view of the comperative jurisprudence, required calculation method has been introduced, thus a balance between the theory and the calculation has been created. Moral indemnity, as a supplementary indemnity type, has been examined within the framework of comperative jurisprudence and the implementation of Turkish Law, and differences are specified. Considering the injury recovering function of the east indemnity, of which the Social Security Institute is unable to meet, the reecourse indemnification, that has a significant importance in the coordination among the indemnities, is also mentioned. Finally, the integrity of the thesis is ensured by examining the causes of liability termination and the procedure for jurisdiction. In our work, the injury recovery objective of the indemnity has always been taken into eccount and therefore our study was carried out within the liability-injury-indemnity axis. It has been emphasized that the endemnity calculations can not be examined solely with calculation techniques.