Ölüm ve cismani zararlarda tazminat alacaklıları
The Creditors of compensation in case of death and bodily injury
  1. Tez No: 92772
  2. Yazar: ZAFER KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Tezimizde ölüm ve cismani zarar hallerinde tazminat alacaklılarını inceledik. Cismani zarar, beden ve ruh tamlığının ihlalini kapsar. Cismani zarara uğrayan kişi, Borçlar Kanunu m. 46/1 'e göre, çalışma gücünün kaybından veya azalmasından doğan zararlarının, iktisadi geleceğinin ihlalinden doğan zararlarının ve tedavi masraflarının tazminini isteyebilir. Ölüm halinde Borçlar Kanunu m. 45 'e göre, defin ve tedavi giderleri, çalışamamaktan doğan zararlar ve destekten yoksun kalma zararları haksız fiil failinden talep edilebilir. Tazminat isteğinde bulunan kişiye fiilen sürekli ve düzenli olarak bakan veya ona ileride bakması kuvvetle muhtemel olan kimseye destek denir. Öldürülenin destek ve yardımından yoksun kalanların uğradıkları zarara da destek kaybından doğan zarar denir. Bir kişinin başkalarının desteği sayılabilmesi için fiili bakma ilişkisinin varlığı yeterlidir. Ana-baba çocuklarına, çocuklar ana-babaya, eşler, kardeşler, nişanlılar biribirlerine karşı destektirler. İmam nikahlı evliliklerde de desteklik ilişkisinin varlığı kabul edilir. Borçlar Kanunu m. 47 'ye göre, cismani zarara uğrayan kimseye veya adam öldüğü takdirde yakınlarına, çekilen bedeni veya ruhi ızdıraplar için manevi tazminat verilir. Haksız fiilden doğan tazminat davaları Borçlar Kanunu m. 60'a göre, bir ve on yıllık zamanaşımı sürelerine tabidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our thesis, we have examined the creditors of compensation in case of death and bodily injury. Bodily injury includes the violation of perfection of body and soul. According to the article 46/1 of Code of Obligations, the one who is damaged by bodily injury can claim the compensation for the losses resulting from the loss or decrease in working force, violation of the economic future and the treatment expenses. According to the article 45 of the code of Obligations, in case of death, the funeral and treatment expenses and the losses of being devrived of support, can be claimed from the offender of the tortious act. Support means the person who is continuously and orderly caring to the claimant for the compensation or it is strongly possible to care to him/her. And depriving of support means the damages afflicted by the individuals deprived of the support and aid of the person who is killed. Availability of an actual care relation is sufficient for deeming an individual as the support of other persons. The parents are support to their child, the children are support to their parent and the spouses, the brothers and sisters as well as the engaged persons are supports to each of other. In case of marriage effected by imam, availability of support relation is being also approved. Under clause 47 of the Law of Obligation, incorporeal compensation is being judged to pay to the individuals afflicted to the damage, and for persons afflicted to corporeal and spiritual pains, in case of dead. According to the article 60 of the Code of Obligations, the actions for damages resulting from tortious act are subject to lapse of time of durations of 1 or 10 years.