A Proposed interactive method for promating reading skills at the Turkish Military Academy
- Tez No: 52585
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURGUN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Beş bölüm ve iki ekten oluşan bu çalışma, yapısal ve interaktif dil öğretim metodlarını karşılaştırarak, Kara Harp Okulu' nda öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmek için interaktif bir metodu Önermeyi amaçlamaktadır. Kara Harp Okulu 'nda okutulan İngilizce derslerinin içeriği askeri konular olup, okumada verimi arttırmak için konular interaktif bir şekilde ele alınmalıdır, önerilen metod, dil seviyeleri birbirine yakın ve orta düzeyin üstünde olan iki gruba uygulanmıştır. Birinci bölümde, bu çalışmanın amacı olan Kara Harp Okulu 'da okuma becerisinin önemi ve niçin geliştirilmesi gerektiği kısaca verilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin yabancı dil öğrenmeye yönelik beklentileri ve tutumları ortaya konmuştur. îkinci bölümde İngilizce öğretiminde kullanılan değişik metodlar verilmiştir. Her metotta okuma becerisinin işlevi ve uygulaması özet olarak ortaya konmuştur. Bu arada, okuma ile kavramanın süreçlerinin tanımı ve okuma becerisini geliştirmeye yönelik bazı aşamalar da verilmiştir. Son olarak, bir okuyucunun karşılaştığı güçlüklere kısaca değinilmiştir.üçüncü bölüm, araştırma, planlama, uygulama, bilgi toplama ve analizini içermektedir. Çalışmanın birinci uygulama alanı olan anketlerin uygulama ve değerlendirmesi detaylı olarak verilmiştir. Çalışmanın sınırları ve uygulamaya yönelik varsayımlar da bu bölümde yer almakta dırlar. Dördüncü bölümde, KHO1 daki okuma dersleri için interaktif metodun önerilen şekli sunulmaktadır. Yapısal ve interaktif teknikleri içeren öğretmen ders notları karşılaştırma amacıyla ve önerilen metodun örnekleri olarak verilmiştir. Uygulama sonucunda verilen sınavların sonuçları da bu bölümde karşılaştırılmıştır. Beşinci ve son bölümde bu çalışmanın sonucu ele alınmaktadır. Bu çalışmanın iki eki bulunmaktadır. 108 öğrenci ve 15 öğretim elemanına uygulanan anketleri kapsayan birinci ek, okuma alt becerilerinin gerekliliğini ve zorluğunu bulmayı amaçlamaktadır. İkinci ek, uygulanan dört sınavı, sınav sonuç çıktılarını ve grafik olarak karşılaştırmalarını vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, which consists of five chapters and two appendices, aims at proposing an interactive method to promote the reading skills of cadets at the Turkish Military Academy by comparing two language teaching methods, the Structural method and the Interactive method. The contents of the English courses taught at the Turkish Military Academy are military subjects. In accordance with this, they should be treated in a more fruitful way to promote the reading skill. The proposed method has been administered to two groups whose language levels are upper-intermediate almost the same. In the first chapter, the purpose of this study, that is, the importance of the reading skill at the TMA and why it should be promoted, is given briefly. Secondly, the present expectations and attitudes of the cadets to language learning are stated. In the second chapter, the various methods of teaching English are given conscisely. The function and application of the reading skill in each method are summarized. Furthermore, definitions of reading and comprehension processes as well as some stages of developing reading skill are given. Finally, the problems a reader faces are briefly touched upon.The third chapter deals with the research, design, data collection and data analysis. The application and evaluation of the questionnaires, which is the first part of the research, are given in detail. Limitations of the study and methodological assumptions also appear in this chapter. In Chapter Four, the second part of the research, the proposed version of the Interactive method for the reading program at the TMA is presented. Teacher handouts containing techniques for the interactive and structural methods are provided for comparison and as examples of the proposed method. The results of the achievement tests that have been administered after the application of the methods are also given. In the fifth and last chapter, the conclusion to this study is drawn. The present study has two appendices. The first one covers the questionnaires, which are given to 108 freshmen and senior cadets and 15 teachers of English, aims at finding the necessity and difficulty of the reading subskills and other related information. The Second appendix contains the four achievement tests, their score sheets and the comparison of the results in bar graphics. VI