8. sınıf öğrencilerinin eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin tutumları (Ağrı İli örneği)
Grade students 'relationships for technology usage in education (Ağrı provincial sample)
  1. Tez No: 525911
  2. Yazar: ÜMİT DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada Ağrı il merkezinde bulunan ortaokullarda eğitim gören 8. sınıf öğrencilerinin eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama türünde yürütülen bu çalışmanın evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ağrı il merkezinde öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri; örneklemini ise bu evrenden seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 400 öğrenci oluşturmaktadır. 8. sınıf öğrencilerinin eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesinde eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, kişisel özellikleri ölçmeye yönelik ifadeler ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği 39 madde ve 3 boyuttan oluşmaktadır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin görüşler değerlendirilirken; t- testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre cinsiyet, okuldaki teknolojik gelişmelerden haberdar olma durumu, anne eğitim seviyesi, baba eğitim seviyesi, ailedeki birey sayısı ve okulun fiziki durumu hakkındaki görüşler ile eğitimde teknoloji kullanımına ilişkin tutum arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the opinions of the 8th grade students who are educated in secondary schools in Ağrı province center on the use of technology in education. The universe of this study carried out in the type of descriptive screening is the 8th grade students who are studying in Ağrı province center in 2016-2017 education year; The sample is composed of 400 students selected by unselected sampling method. 8th grade students' views on the use of technology in education were determined and attitude scale for using technology in education was used. The scale consists of two parts; the attitude scale for using technology in education and the expressions for measuring personal characteristics. The attitude scale for using technology in education is composed of 39 items and 3 dimensions. Data obtained without study were analyzed with the SPSS 22.0 package program. In the analysis of the data; the opinions on the use of technology in education are evaluated; t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the research results, it was determined that there is a meaningful difference between gender, knowledge of the technological developments in the school, the level of education of the mother, the level of the father education, the number of the individuals in the family and the physical condition of the school,