Sağlıklı çocuklarda ve erişkinlerde lenfosit alt grupları referans değerleri
Reference lymphocyte subsets for healthy individuals
  1. Tez No: 525942
  2. Yazar: ÖZGE BESCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAKOÇ AYDINER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lenfositlerin immünfenotiplemesi immün yetmezlik, lenfoproliferatif hastalıklar ve otoimmün hastalıklar gibi immunolojik ve hematolojik hastalıkların tanısında, sınıflandırılmasında ve seyrini öngörmede önemli bir yer tutmaktadır. Çevresel faktörler, antijenik uyarılar, etnik farklılıklar, günümüzdeki aşılama programları ve laboratuvar bazındaki değişkenliklerden etkilenen bu hücrelerin her yaş grubu için doğru ve güncel referans yüzde oranlarının ve mutlak değerlerinin bilinmesi bu açıdan hayati önem taşımaktadır. Çalışmamızda yapılan değerlendirmelerine göre sağlıklı olduğu kabul edilen, hastanemize başvuran bebek, çocuk, adolesan ve personel çalışmamızın evreni olarak seçildi. Literatürdeki yayınlar incelenerek ömür süresinin 10 yaş aralığına bölünmesini takiben t tablosundan faydalanarak büyük adetler kanuna göre minimum katılımcı sayısı grup başına 30 olarak belirlendi. Çalışmamıza toplam 297 çocuk alındı. Gruplar toplam sayı, yaş ve cinsiyetlerine göre homojen bir dağılım gösterdi. Katılımcılardan alınan örneklerden tam kan sayımı ile eş zamanlı T, B, NK lenfositler ve T, B lenfosit alt hücre tipleri için immünfenotiplendirme çalışıldı. Bulgularımız değerlendirildiğinde belirlenen yaş aralıklarına ait lenfosit alt gruplarının yüzde oran ve mutlak değerler için referans aralıkları tablolar eşliğinde ve persentilleri grafikler eşliğinde oluşturuldu. Bulgularımız genel olarak önceki çalışmalarla benzerlik göstermekle beraber lenfosit alt grupları kapsamlı olarak, ülkemize özgü, pratik kullanıma elverişli ve tüm yaşlara ait veriler elde edilerek burada ilk kez sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Immunephenotyping of lymphocytes plays an important role in diagnosis, classification and prognosis of immunological and hematological diseases such as immune deficiencies, lymphoproliferative disorders and autoimmune diseases. In order to diagnose and treat immune deficiencies, it is crucial to identify accurate and up-to-date reference percentage rates and absolute numbers of lymphocyte subset for each age group, which are known to be influenced by environmental factors, antigenic stimuli, ethnical differences, present vaccination schedule and laboratory factors. Babies, children, adolescents and hospital staff who were accepted to be healthy after examination were determined to be our population universe. Based on previous researches, life span was divided into 10 groups and each group consisted of minimum 30 participants according to law of great numbers. Total number of 297 children were admitted for our research. All the groups were homogenously scattered according to number, age and gender. Complete blood count and immunophenotyping of T, B, NK lymphocytes and subgroups were simultaneously analyzed. Based on our findings, percentage rates and absolute counts for lymphocyte subsets were expressed in tables as reference values and in graphs as percentiles. Our findings in general had similarities with previous reports. However, we hereby presented for the first time broader reference values for lymphocyte subgroups including different age groups which is specific to our population and applicable to daily medical practice.