Tüp bebek uygulamalarında öploid embriyo transferi yapılan donma çözme sikluslarında uygulanan endometriyal hazırlık protokollerinin gebelik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of live birth rates of different endometrial preparation protocols in frozen-thawed single euploid blastocyst transfer Cycles
- Tez No: 526007
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Son yıllarda dondurulmuş embriyo transfer (DET) sikluslarının kullanımında artış eğilimi görülmektedir. DET siklusları sırasında endometriyumu hazırlamak için çeşitli protokoller uygulanmaktadır. Buna rağmen; özellikle trofektoderm biyopsi yapıldıktan sonra test edilen blastokistlerin transferinde kullanılan en iyi endometriyal hazırlık protokol seçimi için veri yetersizliği mevcuttur . Mevcut çalışmada, donma çözme sikluslarında anöploidi için pre-implantasyon genetik tarama (PGT-A) sonrasında endometriyal hazırlık için en iyi protokolün belirlenmesi amaçlandı. METOT: Mayıs 2015 ile Haziran 2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Ünitesi, Anatolia Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi'nde PGT-A uygulandıktan sonra DET siklusuna giren tüm hastalar incelendi Çalışmaya, yalnızca ileri maternal yaş (≥ 35 yıl) nedeniyle 5. veya 6. günde trofektoderm biyopsi ile test edilen hastalar dahil edildi. Çalışmada monogenetik hastalıklar ve translokasyon için PGT yapılan olgular hariç tutulmuştur. Sonuçta toplam 155 ilk DET döngüsü retrospektif olarak tanımlandı ve analiz edildi. Anöploidi tanısı için yeni nesil dizileme (NGS) ve dizi karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (aCGH) tercih edildi. Hastalar endometriyal hazırlık protokolüne göre aşağıdaki şekilde gruplandırıldı; gonadotropin salgılatıcı hormonu agonisti (GnRHa) supresyonu olan artifisiyel siklus (AS) (n = 113), doğal siklus (DS) (n = 19) GnRHa supresyonu olmayan artifisiyel siklus (n = 15) ve oral kontraseptifli (OK) GnRHa supresyonu olan AS (n = 8). Tüm sikluslarda tek öploid embriyo transferi gerçekleştirildi. Primer çıktı; embriyo transferi başına devam eden/canlı gebelik sayısı. Ikincil çıktılar; implantasyon oranı, embriyo trasferi başına klinik gebelik oranı, düşük oranıdır. BULGULAR: Demografik özellikler değerlendirildiğinde, ortalama kadın / erkek yaş, kadın vücut kütle indeksi, önceki siklus sayısı, infertilite süresi ve antral folikül sayısı karşılaştırılabilir düzeydedi. Yumurtalık uyarımı sırasında kullanılan toplam FSH dozu, toplanan oosit sayısı ve 2-pronukleus embriyo sayısı da tüm gruplar arasında benzerdi. İmplantasyon, klinik gebelik, biyokimyasal gebelik oranları gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. GnRHa supresyonlu AS, DS, GnRHa supresyonu olmayan AS ve OK ile GnRHa supresyonlu AS'de devam eden gebelik / canlı doğum oranları sırasıyla % 46.9, % 52.6, % 49 ve % 62.5 idi (p = 0.821). SONUÇ: PGT-A sonrası DET yapılan hastalarda herhangi bir endometriyal hazırlık protokolünün birbirine üstünlüğü yoktur. ANAHTAR KELİMELER: İN VİTRO FERTİLİZASYON, DONMUŞ EMBRİYO TRANSFERİ, ENDOMETRİYAL HAZIRLIK, PREİMPLANTASYON GENETİK TARAMA
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There has been increasing trend in the use of frozen embryo replacement (FER) cycles in recent years. Although various protocols have been used to prepare the endometrium during FER cycles, there is paucity of data for the best protocol particularly when tested blastocysts were transferred after trophectoderm biopsy. In the current study, we aimed to determine the best protocol after pre-implantation genetic testing for aneuploidy (PGT-A) in frozen-thawed cycles. METHOD: All patients undergoing FER cycle after PGT-A were scrutinized in Reproductive Endocrinology and Infertility Unit, Department of Obstetrics and Gynecology, Hacettepe University and Anatolia Women's Health and In-Vitro Fertilization Center between May-2015 and June-2017. Only patients tested via trophectoderm biopsy due to advanced maternal age (≥ 35 years) either on Day 5 or 6 were included. Nevertheless, cases for PGT due to monogenetic diseases and translocation were excluded. Of them, a total of 155 initial FER cycles were retrospectively identified and finally analyzed. Next generation sequencing (NGS) and array comparative genomic hybridization (aCGH) had been preferred for the detection of aneuploidy. The patients were stratified according to the protocol of FER as follows; artificial endometrial preparation (AC) with gonadotropin releasing hormone agonist (GnRHa) suppression (n = 113), natural cycle (NC) (n = 19), AC without GnRHa supression (n = 15) and oral contraceptive pill plus AC with GnRHa suppression (n = 8). Single euploid embryo transfer was performed in all cycles. Primary outcome was ongoing pregnancy/live birth rate per embryo transfer (ET). Secondary outcomes were implantation rate, clinical pregnancy rate per ET and miscarriage rate. RESULTS: In the context of demographic features, mean female/male age, female body mass index, number of previous cycles, duration of infertility and number of antral follicles were comparable. The total FSH dose used during ovarian stimulation, number of oocytes collected and number of 2-pronucleus embryos were also similar among all groups. Implantation, clinical pregnancy, biochemical pregnancy rates did not differ significantly between groups at all. The ongoing pregnancy/live birth rates were 46.9%, 52.6%, 49% and 62.5% in AC with GnRHa suppression, NC, AC without GnRHa suppression and OC plus AC with GnRHa suppression arms, respectively (p= 0.821). CONCLUSION: In patients undergoing FER cycle particularly after PGT-A, any of endometrial preparation protocol was superior in terms of ongoing pregnancy/live birth rate. However, those results should be confirmed with a randomized controlled trial with a larger sample size. KEYWORDS: IVF, FROZEN EMBRYO TRANSFER, ENDOMETRIAL PREPARATION, PREIMPLANTATION GENETIC TESTING FOR ANEUPLOIDY