Göreneller ilkokul 5. sınıf öğrencilerinin beden eğitiminde amaçları gerçekleştirme düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 52640
  2. Yazar: GÖKHAN İNCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. TUBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı; Göreneller İlkokul 5. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi ve bağımsız hareket dersinde beden eğitimiyle ilgili, düzen hareketleri, aletsiz hareketler, aletli hareketler ve atletizmde hedeflenen amaçlan gerçekleştirme düzeyi ile amaçların gerçekleşme düzeyinin görme yetersizliğinden etkilenme derecesine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya kovmaktır. Göreneller ilkokul 5. sınıf öğrencilerinin beden eğitimi dersinde hedeflenen amaçlara ulaşabilme düzeyini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma durum saptama türündendir. Araştırmanın grubunu 1995-1996 öğretim yılında Göreneller Anaokulu İlkokulu ve Sanat Ortaokulu'nun ilkokul 5. sınıflarına devam eden 22 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için görme keskinliği ölçü aracı ve beden eğitimi ölçüt bağımlı basan testi geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçü araçları öğrencilere uygulayıcı tarafından bireysel olarak uygulanmıştır. Araştırmada önce görme keskinliği ölçü aracı kullanılarak, öğrencilerin görme keskinliği düzeyleri (Bl. B2. B3 düzeyi) belirlenmiştir. Daha sonra beden eğitimi ölçüt bağımlı başarı testi ile ölçülen düzen hareketleri, aletsiz hareketler, aletli hareketler ve atletizmle ilgili amaçlan gerçekleştirme düzeyleri tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin görme keskinliği düzeyi (Bl. B2. B3 düzeyi) ne göre. beden eğitimiyle ilgili, düzen hareketleri aletsiz hareketler, aletli hareketler ve atletizm becerilerinde amaçlan gerçekleştirme düzeyleri Kniskal-wallis tek yönlü varyans analizi ile karşılaştırılmıştır. Kniskal-wallis tek yönlü varyans analizi sonuçlan anlamlı çıktığında farklılığın hangi görme keskinliği düzeyin (Bl, B2, B3 düzeyi) den kaynaklandığını belirlemek için Mann Whitney U- testi kullanılmıştır.Araştırma bulguları; Göreneller ilkokul 5. sınıf öğrencilerinin; a) Görme keskinliği düzesi. Bl olanlar 6 kişi (% 27.27), B2 olanlar 6 kişi ("«.27.27) ve B3 olanlar ise 10 kişi (°o44.45.) dir. b) Beden eğitimi ölçüt bağımlı başarı testiyle ilgili hedeflenen amaçları gerçekleştirme düzeyleri, düzen hareketlerinde % 77.27. aletsiz hareketlerde % 54.54. aletli hareketlerde % 3 1.81 ve atletizmde ise % 27.27*dir. c) Görme keskinliği düzeyi (Bl, B2. B3 düzeyi )ne göre; beden eğitimi ölçüt bağımlı basan testiyle ilgili düzen hareketleri, aletsiz hareketler, aletli hareketlerde amaçları gerçekleştirme düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Bu farkın B3 düzeyi görme keskinliğine sahip öğrenciler lehine anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Atletizmde ise, amaçları gerçekleştirme düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır. VI
Özet (Çeviri)
S II M M A R Y This research paper aims to discussing the realization levels of order movements, movements with and without tools which are related to the physical education and independent movement courses of“seeing hands”primary school, fifth year students. Another aim of the study is to determine if the realization level of the objectives differs in accordance with the degree of influence that sight inadequacies have on them. This paper uses a case-specifying method and, its goal is to determine the level of attaining the previously stated objectives. Research group consists of twenty-two people who are the.fifth year student of“seeing hand”nursery schools, of primary schools and of secondary vocational schools in 1995-1996 academic years. In order to collect the related data, an instrument for measuring the sight sharpness, and a physical education- criteria-dependent best have been developed. These measurement instruments were applied on every student individually by the applier. First, the students sight sharpness levels were determined (such as Bl. B2. B3 levels by using the sight-shaipness measurement instrument. Then, the realization levels of the objectives connected with the order movements, movements with and without tools, and athletics were specified by using a physical education-criteria-defendent achievement test. Moreover, the above mentioned levels of objective realizations and the realization levels of athletic skills objectives were compared and contrasted (according to the students sight sharpness levels) through Kruskal Wall is mono- directional variance analysis. When the result was seen meaningful, the man Whitney u-test was used to determine at which level of sight-sharpness the difference occurs. VIIOccording to the findings of the research a) The fifth years students were canked according to their saght-sharpness levels of follows: Bl 6 students (27.27 %) B2 6 students (27.27 %) B3 10 students (44.45%) b) The realization levels of the specified objectives through the physical education criteria-defendent achievement test were: 77.27 % for order movements. 54.54 % for movements without tools, 31.81 ° o for movements with tools, and 27.27 % for athletics. c) In the accordance with the level of sight-sharpness (Bl. B2. B3 levels), statistically meaningful difference were found (in terms of criteria-dependent achievement test) between the objective realization levels of the above mentioned movements. It was demonstrated that this difference was differed meaningfully in favour of the B3 sight sharpness-level students. As for athletics, no meaningful differences were reached between the levels of realizing the objectives. VIII