İlkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine radyo ile Türkçe öğretimi üzerine bir çalışma
- Tez No: 52641
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışma, Yüksek Lisans tezi sınırlılıkları içinde radyo ile Türkçe öğretiminin Türkiye'deki tarihî gelişmesini, 1948-1968 Türkçe müfredatlarının radyo programlarına nasıl yansıtıldığını incelemektedir. Türkiye'de radyo ile Türkçe öğretiminin çok yaygın amaçlı ve değişik sürelerde yapılması sebebiyle, ilkokul 4. ve 5. sınıf çocuklarına Türkçenin öğretimi ile ilgili radyo oyunları ele alınarak, Türkçe öğretim yöntemleri, müfredatla radyo program metinleri arasındaki ilişki, programların hedef kitleye uygunluğu üzerinde durulmuştur. Ayrıca radyo programlarının ayrı bir tekniği ve dili olduğu için, öğretici programların kurgusu, teknik özellikleri ile Türkçe öğretimi arasındaki ilişkiye de yer verilmiştir. Tez bir bütün halinde Türkiye'de Türkçenin radyo ile eğitimi sahasını inceleyen, derinlemesine olarak da ilkokul 4. ve 5. sınıflar için yapılan Türkçe programlarını tahlil etmeyi amaçlayan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study gives a brief description of the historical development of teac hing Turkish language in Turkey, and discusses the impact of Turkish Langua ge curriculum of 1948-1968 on radio programmes within the limitations of a master thesis. As teaching Turkish language with radio in Turkey has been realized for different comman purposes and in different periods, the radio dramas prepared for grades 4 and 5 to teach Turkish languge were examined in order to clrify Turkish language teaching methods, the relationship between curriculum and radio script and the suitability of the prorammes for the target auidence. Since radio programmes require different techniques and language; then- post production techniques, technical specifications and their relationship to teaching Turkish were also examined. This thesis generally argues the field of teaching Turkish language with radio in Turkey and it particularly purposes to examine Turkish language prog rammes for grades 4 and 5 in some detail.