Macera etkinliklerinin sosyolojik olarak incelenmesi: Yamaç paraşütçülüğü örneği
Sociological analysis of adventure activities: The case of paragliding sport
- Tez No: 526602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Son yıllarda oldukça yaygınlaşan yamaç paraşütçülüğü sporu, araştırmada ölümcül riskler içeren bir macera etkinliği olarak kabul edilmiş ve buna göre macera etkinlikleri alanları analiz edilmiştir. Çalışmada macera etkinlikleriyle ilgili alanların sosyolojik olarak incelenmesi ve bu alanlara katılan aktörlerin eylemlerine yön veren olguların ortaya konulması amaçlanmaktadır. İlk olarak macera etkinlikleriyle ilgili alanlar yapısal olarak incelenmiştir. İki aşamalı olarak tasarlanan saha araştırmasının ilk aşamasındaysa arazide etkinlik yapan bir yamaç paraşütçülüğü grubunun faaliyetleri gözlemlenmiş ve 6 tecrübeli ve 12 acemi yamaç paraşütü pilotunun alanla ilgili görüşleri elde edilmiştir. Saha araştırmasının ikinci aşamasında yamaç paraşütçülüğü alanının dışındaki 14 katılımcının macera sporları alanına ve katılımcılarına ilişkin görüşleriyle ilgili verilere ulaşılmıştır. Her iki aşamadaki görüşmeler katılımcılara nitel görüşme formları aracılığıyla sorular yönlendirilmek suretiyle yapılmıştır. Her safhada elde edilen bulgulara göre sonraki aşamalar yeniden inşa edilmiştir. Çalışmada macera etkinlikleriyle ilgili bazı olgular ortaya çıkmış ve bunlar nitel verilere göre tekrar analiz edilmiştir. Araştırma esnasında, macera etkinlikleri alanlarının kendilerine ait özgün mantıki yapılarının olduğu ve bu yapıların alanlara katılan aktörlerin durumsal pratiklerini ve rutin yaşam tarzlarındaki bazı tutumlarını belli ölçüde yönlendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Macera alanlarına katılım esnasında gönüllü olarak alınan ölümcül risklerin bile, ilgili alanın cezp ettiği katılımcılar tarafından, yapılması mümkün olan, mantıklı eylemler olarak kabullenildiği bulgusu elde edilmiştir. Bilim Kodu : 113804 Anahtar Kelimeler : Macera, Risk, Savaş, Alan, Oyun. Sayfa Adedi : 328 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Erdal AKSOY
Özet (Çeviri)
The paragliding sport, has become more widespread in recent years, has been regarded as an adventure activity involving fatal risks in the research and accordingly the areas of adventure activities have been analyzed. The aim of the study is to examine the sociological aspects of“areas related to adventure activities”and to reveal the facts that guide the actions of the actors involved in these areas. First, the areas related to adventure activities have been structurally examined. In the first stage of the two-stage field survey, the activities of a paragliding group engaged in activities in the field were observed and 6 experienced and 12 beginner paragliding pilots, opinions on the field of adventure were obtained. In the second phase of the fieldwork, 14 participants' outside the paragliding area have been reached their view on the field of adventure sports and their participants. The interviews at both stages were conducted through questionnaires via qualitative interview forms. According to the findings obtained at every stage, the subsequent stages were rebuilt. There have been some cases of adventure activity in the study and they have been re-analyzed according to qualitative data. During the research, it has been found that the areas of adventure activities have their own unique logic structures, and that these structures have directed some of their attitudes in situational practices and routine lifestyles to the actors involved in the fields. Even the fatal risks of volunteering in the field of adventure have been found to be accepted by the participants who are attracted by the area as logical actions that can be done. Science Code : 113804 Keywords : Adventure, Risk, Fight, Field, Game. Page Number : 328 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Erdal AKSOY