İşyerinde öğrenmenin çalışan performansı üzerindeki etkisi: Küçük ve orta ölçekli işletmelerde bir araştırma
The effect of workplace learni̇ng on employee performance: A research in small and medium-sized enterprises
- Tez No: 526693
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı işyerinde öğrenmenin çalışan performansına etkisini analiz etmektir. Eğitim, çalışanın becerilerini geliştirir, kendine olan güvenini arttırır, işin kalitesini yükseltir. Öğrenen çalışan daha az hata yapmaktadır ve iş kazasına yakalanma oranı da azalmaktadır. Bu sebeple işyerinde öğrenmenin çalışanların performansına olan etkisinin analiz edilmesi önemlidir. Araştırma için anket formu tasarlanmıştır. Anket işyerinde öğrenme (informal öğrenme, tesadüfen öğrenme, formal öğrenme), görev performansı, bağlamsal performans ve üretkenlik karşıtı iş davranışı faktörlerinden oluşmaktadır. Anket İstanbul'da küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki 313 kişi tarafından cevaplanmıştır. Kullanılan değişkenlerin boyutlarının tespit edilmesi amacıyla her bir ölçeğe Faktör Analizi yapılmıştır. Değişkenlerin tutarlılığının ölçülmesi amacıyla Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ölçütü, ölçeklerin güvenilirlik testinde Alpha Modeli kullanılmıştır. Ayrıca Korelasyon analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Regresyon, Çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmadan elde edilen bulgulara göre işyerinde öğrenme ile çalışan performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu desteklenmiştir ve işyerinde öğrenme çalışan performansını arttırmaktadır. Ancak çalışanlara ait demografik değişkenlerin iş performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of the learner's performance on the workplace. Education improves employee skills, increases self-confidence, and improves quality of work. The learning employee is making fewer mistakes and the rate of catching work accidents is also decreasing. For this reason, it is important to analyze the effect of the workplace learning on the performance of the employees. Survey form is designed for research. The questionnaire consists of factors such as learning at workplace (informal learning, non-formal learning, formal learning), task performance, contextual performance and anti-productivity behavior. The survey was answered by 313 people in small and medium-sized enterprises in Istanbul. Factor Analysis was performed on each scale to determine the dimensions of the used variables. In order to measure the consistency of the variables, the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) criterion was used in the Alpha Model to test the reliability of the scales. Correlation analysis, Pearson Correlation Analysis, Regression, Multiple regression analysis were also applied. As a result, it is supported that there is a positive and meaningful relationship between learning and working performance at the workplace according to the findings obtained without research, and the learning performance of the workplace is increased. However, demographic variables of employees did not have any significant effect on job performance.