Enflasyonun bankacılık üzerine etkileri
  1. Tez No: 52679
  2. Yazar: ŞAHİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
11 ÖZET Türkiye ekonomisinde son yıllarda sık aralıklarda ve şiddetli düzeylerde gerçekleşen dalgalamalar ve istikrarsız büyümenin neden olduğu olumsuzluklar tüm sektörlerde olduğu gibi mali sektör içinde önemli bir paya sahip bankacılık sektörüne de yansımıştır. İstikrarsızlığın en önemli nedeni makroekonomik dengelerin hızla bozulmasıdır. Yurtiçi tasarruf açığı kamu kesimi tasarruf açığı nedeniyle büyümüştür. Bu açığın finansmanında, iç ve dış borçlanma yanında enflasyonist tercihler ağırlık kazanmıştır. Enflasyonist tercih lerin devam etmesi ve bankacılık sektörünün oligopolist bir yapıya sa hip olması ekonomik birimlerin davranışlarını etkilemiş, enflasyonist bekleyişler kötüleşmiş ve Türk parası finansal aktif talebi azalmıştır. Reel olarak daralan ve vade yapısı kısalan sektörde, Hazinenin kaynak gereksiniminin sektörde yarattığı baskı faiz oranlarının yük selmesine kaynak maliyetini etkileyen yükümlülüklerin de etkisiyle ciddi bir rekabetle karşıkarşıya kalınmış, kur-faiz riski artmıştır. Sistemde gerçekleşen 1995 yılı reel kâr artışı %69,6 iken, orta lama özkaynak kârlılığı %40.1 ile enflasyonun geresinde kalmıştır. Diğer taraftan, ekonomik faaliyetin dalgalı bir seyir izlemesi yurtdışı kaynak kullanımının sınırlandırılması, yüksek oranlı munzam karşılık ve disponibilite ve fon oranlarının kaynak maliyetini yükselt mesi faiz marjı ve kâr marjlarının olumsuz yönde etkilemiştir. Yüksek enflasyon nedeniyle;İÜ Faiz oram riskinin yanısıra kur riskinin yarattığı olumsuz etki¬ lerinden özkaynak bakımından yeterli olan bankalar faiz marjı ve kâr marjını artarak yüksek gelirler elde ederek yararlanmıştır. Buna kar¬ şın özkaynakları yeterli olmayan bankaların özellikle KSMB'nın eko¬ nomi politikaları aracı olarak kullanılmalarının kârlarının enflasyonun gerisinde kalmasına Etibank'ın ise özkaynaklarmm tamamen erimesi¬ ne zararlarının bir sarmal halinde katlanarak aartmasma neden ol¬ muştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY The fluctuations experienced frequently and intensively in the Turkish economics in recent years and the negative aspects caused by the unstable growth have influenced the banking sector, which has a significant share in the finance sector, as well as ali the other sectors. The majör reason of instability is the rapid destruction of mac- roeconomic balances. Domestic savings defîcit has icnreased due to the public sector savings deficit. For the financing of this deficit, inflatio- nist preferences have been substantially introduced besides domestic and international borrowing. The continuation of inflationist preferen¬ ces and the oligopolist structure of the banking sector have influenced the behaviors of the economic units, thus inflationist expectations have become worse and financial effective demand tovvards Turkish currency has dcreased. The sector has become narrower in terms of real transactions and the term structure of the sector has become shorter. Thus the pres- sure imposed on the sector by the resource need of the treasury has ca¬ used thi interest rates to increase and consequently a serious competi- tion has been experienced with the influence of the obligations affected the cost of resource, and the exchange rate interest risk has increased. The real annual profît increase occurred in the system in 1995 was 69,6%. Whereas the average net assets profitability, i.e. 40.1%, re- mained just behind inflation.On the other hand, the floating progress of economic activities, the restriction of froeign resource uses, and the increases in resource costs due to the fund rates and the additional allowances and dispensa bility with a high rate, have engatively influenced the interest rate li mits and profit limits. Because of high inflation; The banks, that have sufficient amount of net assets, have be- v- nefited from the interest rate risk as well as the negative impacts cau sed by exchange rate risk, by obtaining high revenues through increa sing interest limit and profit limit. However, the profits of those banks, particularly Saving Banks with Public Investment, that have failed to posses sufficient amount of net assets, have remained just belojw infla tion because they use economic policies as intermediary. As for Eti- bank, this issue caused the net assets of said bank to dissolve and the losses there of to increase rapidly.