Meksika-ABD göç koridoru: şiddet, dışlanma ve göçmen entegrasyonu paradoksu
Mexico-USA migration corridor: The paradox of violencei exclusion and migrant integration
  1. Tez No: 526841
  2. Yazar: CİHAT GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Meksika-ABD sınırı, göç araştırmacıları için uzunca bir süredir ilgi odağı durumundadır. Meksika-ABD savaşı sonrasında özellikle sınırın belirleniş şekli, sınırdan yasal ve yasal olmayan geçişler, sınırın bir göç koridoruna dönüşmesi ve sınırın ayırdığı aileler ve hanehalkları açısından bu bölge incelenmeye değerdir. Bu çalışmada eklektik yaklaşımla, Meksika-ABD sınırının tarihsel arka planı, coğrafi ve siyasi yönden incelenmektedir ve sınırdan ABD yönüne doğru olan hareketlere yönelik politikalar kronolojik olarak tartışılmaktadır. Çalışma, Meksika-ABD sınırından gerçekleşen Hispanik göçlerin, zaman içinde sınırın değişmesiyle ekonomik bir olgu olmaktan ziyade siyasi ve kültürel bir boyut kazandığını göstermektedir. ABD'de yaşayan Hispanik nüfus nicel ve nitel olarak artmaya devam edecektir. Hispanik nüfusun büyüklüğü ve ABD'de her alandaki etkinliği göçmenlerin topluma entegrasyonunda yeni politikaların üretilmesi ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada Meksika-ABD göç koridorunda gerçekleşen insan hareketliliğinin tarihsel arkaplanı ve ABD'nin ülkesine yönelen Hispanik göçe karşı ürettiği politikalar ele alınmış, göçmenlerin sınırda ve yeni ülkelerinde karşılaştıkları şiddet, dışlanma ve entegrasyon aşamaları göz önünde bulundurularak, ABD'de Hispanik göçmenlerin entegrasyon ve kimliklerini korumaları konusunda spor alanında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Göçmenleri bir yük olarak görmekten ziyade topluma ve ülkeye katkı sunacak yeni bireyler olarak benimseyen ve bu anlayışla hızlı gerçekleşebilecek entegrasyon politikaları üreten ve uygulamaya koyan devletlerin, bu yüzyıl içinde gittikçe heterojen toplumlarıyla daha başarılı olacakları ifade edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Meksika, ABD, Göç, Sınır, Entegrasyon.
Özet (Çeviri)
The Mexican-US border has been a focus of attention for immigration researchers. After the Mexican-US war, this area is worthy of examination, especially in terms of shaping the border lines, legal and illegal border crossings, transformation of the border into an immigration corridor, and the families and households whom the border separate. The eclectic approach in this study examines the historical background of the Mexican-US border from a geographical and political perspective and the policies towards movements through the border to the US are discussed chronologically. This study shows that the Hispanic migrations through the Mexican-US border have gained a political and cultural dimension rather than being an economic phenomenon as the border transformed over time. Hispanic population living in the US will continue to increase quantitatively and qualitatively. The size of the Hispanic population and the activity in all parts of the United States brings with it the need to produce new policies in the integration of migrants. In this study, the historical background of the human movement in the Mexican-US migration corridor and the policies that the US produced against the Hispanics, the violence, exclusion and integration stages that immigrants face at border and in the field of sports about the integration and identity of Hispanic immigrants in the USA have been examined. It has been stated that states that do not see immigrants as a burden but rather adopt new individuals to contribute to the country and collect and implement integration policies that can be realized quickly with this understanding will become more successful with heterogeneous societies in this century. Key Words; Mexico, USA, Migration, Border, Integration.