Hazır giyim sektöründe üretim hatalarının giderilmesine yönelik bir hizmet içi eğitim programı geliştirme
Developing an in-service education program in order to remove production errors in ready-to-wear sector
  1. Tez No: 278177
  2. Yazar: MEYREM ARGA ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Dünyadaki bütün işletmeler çetin rekabet şartlarına direnebilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Kaliteli ürünler üretebilmek için işgörenlerin sistemli, yoğun ve hedeflere yönelik olarak eğitilmeleri gerekmektedir.Hazır giyim sektöründe de, yetişmiş eleman ile üretimin kalitesi arasında sıkı bir ilişki mevcuttur. Üretimin her aşamasında istihdam edilen kişilerin eğitim düzeyi arttığı ölçüde üretilen ürünün kalitesi ve sektörün uluslararası piyasalarda ki başarısı giderek artmaktadırAraştırmanın amacı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Deniz Dikimevi'nde eğitim elbisesi üretiminde karşılaşılan üretim hatalarını belirleyerek, bu hataları gidermeye yönelik bir hizmet içi eğitim programı hazırlamak ve bu programı işgörenlere uygulayarak eğitimin üretim hataları ve işgörenlerin kaliteye ilişkin görüşleri üzerindeki etkilerini belirlemektir.Araştırmada, nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Eğitim elbisesi üretiminde yapılan hataların belirlenmesi amacıyla, araştırma grubunun üretmiş olduğu eğitim elbiseleri gözleme tabi tutulmuştur. Gözlemler sonucunda, işgörenlerin eğitim elbisesi üretiminde en çok yaptıkları hatalar belirlenmiş ve bu hataları gidermeye yönelik bir hizmet içi eğitim programı hazırlanmıştır. Hizmet içi eğitim programı hazırlanırken işgörenlerin eğitim elbisesinin üretimi sırasında yaptıkları hatalar (% 5' in üzerindeki hatalar) esas alınmıştır. Hazırlanan eğitim programı işgörenlere uygulanmış ve eğitim sonrasında yapılan hatalarda azalma olup olmadığını belirlemek amacıyla üretilen eğitim elbiseleri tekrar gözleme tabi tutulmuştur.Deniz Dikimevinde üretilen eğitim elbisesinde yapılan üretim hatalarını belirlemek amacıyla ?Günlük Kontrol Tabloları? hazırlamıştır. Kontrol tabloları hazırlanmadan önce Dikimevinde gözlemler yapılmış, yapılan gözlemler sonucu eğitim elbisesinin süreç analizi hazırlanmış ve kontrol noktaları belirlenmiştir. Her bir kontrol noktası tek tek ele alınarak kalite parametreleri belirlenmiştir. Belirlenen kontrol notaları ve kalite parametrelerine bağlı olarak ?Günlük Kontrol Tabloları? oluşturulmuştur. Ayrıca işgörenlerin kaliteye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla anket hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All businesses throughout the world carry out different activities in respect of enhancing the quality so as to withstand the uphill competition conditions and maintain their existence. Employees should be trained up in a systematic, intensive and target oriented manner, to manufacture products of good quality.There is a high correlation between trained-up personnel and production quality in ready-to-wear sector. Production quality and sectoral success in international markets increases gradually to the extent that educational level of the people employed in every stage of production increase.The project aims to prepare a training program in respect of such manufacturing defects encountered with the battle dress uniforms manufactured in the Sewing Workshop affiliated to Turkish Naval Forces Command and determine the effects of the training on employees? quality related views and manufacturing defects through implementing this program.Casual comparison method is used for this research. Battle dress uniforms manufactured by research group were observed (pretest) in order to determine the defects within the manufacture of training dresses. Upon the observations, the most common defects with the battle dress uniforms by employees were determined and an in-service education program was prepared to rectify such defects. The preparation of the in-service education program was based on the defects (defects over 5%) with the battle dress uniforms manufactured by employees. Education program prepared was applied to employees and battle dress uniforms manufactured were re-observed (posttest) in order to determine whether defects encountered after the training decreased or not. Also a questionnaire was prepared to determine the employees? views regarding to the quality. Questionnaire prepared is applied to the employee both before and after the training.?Daily Control Tables" were drawn up in order to determine manufacturing defects with battle dress uniforms produced in Sewing Workshop. Some observations were carried out in the Sewing Workshop prior to the preparation of the control tables; process analysis of the battle dress uniforms was prepared and control points were determined. Quality parameters of each control points were particularly established.