Ankara'da bir bakanlıkta çalışanların meyve sebze tüketimleri üzerine bir araştırma
Survey on the fruit&vegetable consumption patterns of officials in a ministry in Ankara
  1. Tez No: 527023
  2. Yazar: AYŞE NUR İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma; Ankara'da bir Bakanlıkta çalışanların meyve sebze tüketim durumlarının saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara il merkezinde Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatında görev yapan personel oluşturmaktadır. Çeşitli kaynaklar taranarak sosyo-demografik bilgiler ve meyve sebze tüketim durumunu sorgulayan toplam 13 sorudan oluşan veri toplama aracı hazırlanmıştır. Konu ile ilgili araştırmaları olan akademisyenlerin ve uzmanların görüşleri alınarak veri toplama aracı hazırlanmıştır. Anketler elektronik ortamda Bakanlık personel birimi tarafından rastgele seçilen 1000 personele ulaştırılmış olup geri dönüşü olan 182 erkek 170 kadın toplam 352 birey çalışmaya dâhil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16 paket programında ki-kare (X 2 ) testi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %36.4'ü 25-30, %29.3'ü 31-36, %13,9'u 43-48 yaş aralığındadır. Çalışanların % 63.9'u evli, %36.1'i bekardır. Eğitim durumuna göre %62.2'si lisans, %28.0'ı yüksek lisans, %10.0'ı lise ve önlisans mezunudur. Bu çalışmada katılımcıların aylık meyve sebze tüketim harcamalarına en fazla mevsimler (çevre ve hava şartları)'in etki ettiği, meyve sebze alışverişini genelde marketten ve pazardan yaptıkları, meyveleri en fazla ara öğünlerde, sebzeleri öğle ve akşam yemeklerinde tükettikleri; meyve tüketim şekli olarak en fazla çiğ tüketim ve meyve suyu olarak tüketimi, sebze tüketim şekli olarak ise zeytinyağlı, çiğ yada salata ve etli kıymalı tür sebze tüketimini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Doğru sebze hazırlama ve pişirme yöntemleri ile cinsiyet arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kurumların meyve sebze tüketimlerinin arttırılmasında işyeri hekimleri, beslenme uzmanları ve yemek bölümü ile işbirliği yapılması, kurumların intranetlerine meyve sebze tüketiminin faydaları ile ilgili kısa reklam vb. koyulması, kantinlerde meyve sebze ve meyve veya sebze salatası satışının sağlanması önerilmektedir. Bu çalışma, alanda yapılacak benzer çalışmalara yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to survey the consumption of fruits and vegetables of staff in a ministry in Ankara and examine the factors that affect this. The framework of this research consists of staff working at central organization of Foreign Affairs Ministry in Ankara. By scanning various sources, data collection tool was designed consists of total 13 questions; that cross examining socio-demographic information and the status of fruits and vegatables. This tool was prepared by taking opinions of academicians and specialists who have researchs about this subject. Questionaries were delivered to 1000 staff chosen randomly by Human Resources of the Ministry, total 352 as 182 men and 170 women that feed back were included to this study. Obtained datas were evaluated with Pearson Chi-Square (X 2 ) test at SPSS 16 packet programme. As an age range %36.4 of participant are between 25-30, %29.3 are between 31-36, %13.9 are between 43-48. %63.9 of staff are married and %36.1 are single. As an education status, %62.2 of them are graduated with bachelor's degre, %28.0 are master degree and %9.7 are high schoo and asociate's degre. In this study, it is determined that seasons (environment and air conditions) effect on consumption expenses of fruit and vegatables monthly at most participants generally do fruit and vegatables shopping from market and bazaar, they consume fruit at snacks, vegatables at lunch and dinner, at most; they prefer raw consumption and fruit juice as a fruit consumption style and olive oiled, raw or salad and fleshy consumption as a vegatable consumption style. Statistically, difference between right preparation and cooking process of vegatable and gender is meaningfull. To increase the consumption of vegetables and fruits, it is advised that dieticians and department doctors should cooperate with the kitchen staff and put some short advertisements about the benefits of the consumption of fruits and vegetables on the intranets of the institutions and encourage the canteen to sell salads. This study can be a guide for the similar studies in the area.