İşe alımlarda dış görünüşün işe alan üzerindeki etkisi
The influnce of appearance on the recruiter during the recruitment
  1. Tez No: 527068
  2. Yazar: GİZEM TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması, işe alımlarda dış görünüş ve fiziksel çekiciliğin katılımcılar üzerindeki etkisini inceleme amacındadır. Araştırma gerçekleştirilirken nitel yöntemler tercih edilmiş ve bu paralelde katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılarak, içerik analizi yöntemi ile analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 15 katılımcı oluşturmaktadır. Firmalar açısından insan kaynakları yönetimi iş yaşamında verimi sağlayarak, örgüt ihtiyaçlarını giderme çabasındadır. Bu ihtiyaçlardan bir tanesi de işletme içindeki boş pozisyonların kapatılmasıdır. İnsan kaynakları yöneticisi, planlama yaparak, işletmenin ihtiyacı olan personeli tespit etmekte ve uygun görülen aday görüşmeye çağrılmaktadır. Adaylar bu aşamaya gelebilmek için fark yaratmak durumundadır. Günümüzde küreselleşme ve tüketim toplumu dayatmaları sonucunda bu fark beden ile yaratılmaya çalışılmaktadır. Dış görünüşün kazandığı önem, bireylerin dış görünüşlerine odaklanmalarına yol açmıştır. Bu paralelde güzellik, işe alımlar için gerekli görülmekteyken, dış görünüş ve fiziksel çekicilik de seçilebilirliğin koşullarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation study aims to examine the effect of external appearance and physical attractiveness on recruiters during recruitment. Qualitative methods were preferred when conducting the research, and semi-structured interviews were conducted with the interviewers in this parallel and analyzed by content analysis method. The sample of the research consists of 15 employers working in different sectors. From the perspective of companies, human resources management is trying to eliminate the needs of the organization by providing the profits in business life. One of these needs is to close vacancies in the enterprise. The human resources manager, by planning, identifies the personnel that the operator needs and is called to the appropriate candidate interview. Candidates must make a difference in order to come to this stage. Nowadays, as a result of globalization and consumption society imposed, this difference is being tried to be created with the body. The importance of external appearance has led to focus on the external appearance of individuals. Parallel to this, beauty can be seen as necessary for recruitment, with the appearance of external appearance and physical attractiveness as opposed to the conditions of selectability.