9. sınıf İlk ve Orta Çağlarda Avrasya Ünitesi'nin drama yöntemiyle öğretilmesinin akademik başarıya etkisi
The effect of teaching the grade 9 unit Eurasia in the First and the Middle Ages through drama on academic success
- Tez No: 527240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFNAZ GÜLİN KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada tarih dersinde yer alan konuların öğretiminde eğitimde dramanın bir yöntem olarak öğrenci başarısına etkisi, eğitimde drama kullanımının etkililiği, öğretim sürecine olan katkısı ve tarih dersi öğretimi açısından önemi saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın modeli kontrol gruplu yarı-deneysel desendir ve nicel bir özellik taşımaktadır. Aynı zamanda araştırmacı gözlemleri ve odak grup görüşme için yapılan betimsel analizlerle nitel bir çalışma özelliği göstermektedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara İlindeki bir devlet okulunun 9. sınıfları arasından basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 9/K ve 9/G şubelerinde öğrenim gören 59 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma 9. sınıf tarih dersi“İlk ve Orta Çağlarda Avrasya”ünitesi ile sınırlandırılmıştır. Sekiz haftalık uygulama sürecinde, kontrol grubunda dersler düz anlatım yöntemiyle işlenirken, deney grubunda drama yöntemiyle işlenmiştir. Araştırma kapsamında veriler akademik başarı testinin ön-test ve son-test olarak uygulanmasıyla, odak grup görüşme ve araştırmacı gözlemleri ile elde edilmiştir. Akademik başarı ön-test ve son-test verileri SPSS 15.00 Paket Programıyla, odak grup görüşme verileri içerik analiziyle, araştırmacı gözlemleri betimsel analizle çözümlenmiştir. Araştırmada drama yöntemi ile işlenen tarih derslerinin, düz anlatım yöntemiyle işlenen tarih derslerine göre daha etkili ve verimli olduğu, öğrencilerin akademik başarı düzeyinde deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Odak grup görüşme ve araştırmacı gözlemlerine ait bulgularla ise eğitimde dramanın öğrencilerin öğrenmelerinde etkili olduğu, olumlu duygu ve düşünceler geliştirdiği, öğrencilerin drama hakkında bilgi sahibi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of drama as a teaching method on students' academic success in teaching the subjects of history lessons, the effectiveness of using drama in education, its contributions to learning process, and its significance in history lessons. The model of the study is a semi-experimental design with control group and has a quantitative feature. It also demonstrates qualitative study Features through descriptive analyzes of researcher observations and focus group interview. The study group of the study consists of 59 students in classrooms 9/K and 9/G determined by simple random sampling method among 9th grade students of a public school in Ankara in academic year of 2017-2018. The study is limited within the 9th grade unit“Eurasia in the First and the Middle Ages”of History lesson. During the eight-month conduction phase, lessons were taught through drama method in the experimental group, while the control group was taught using traditional methods. In the context of the study, data was gathered by administrating an academic success test as pre-test and post-test, and through focus group interviews and researcher observation. The data from academic success pre- and post-tests was analysed by the application SPSS 15, and focus group interview data is analyzed by content analysis and researcher observation by descriptive analysis. In the study, it is found that history lessons taught through drama method are more effective and more productive than those taught with traditional methods, and that there was a remarkable gap favouring the experimental group between the academic success levels of the students. Evidence found in focus group interviews and researcher observations suggests that drama is effective on students' learning, that it fosters positive thoughts, and students have knowledge of drama.