Smart cities, smarter management developing a smart framework for smart city projects management in Europe
Akıllı şehirler, daha akıllı yönetim Avrupa'daki akıllı şehir projeleri yönetimi için akıllı bir çerçeve geliştirme
  1. Tez No: 527242
  2. Yazar: TARA ALSHAHADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Akıllı şehirler kavramı, özellikle Avrupa'da şu anda kentsel gelişimdeki“en sıcak konulardan”biri olarak kabul edilmektedir. Dünya genelindeki şehirler, teknolojinin ve altyapının entegre edilmesiyle, şehirlerin yaşanabilirliğinin, sürdürülebilirliğinin, hizmetlerinin ve rekabet gücünün artırılabileceği inancını yansıtırak akıllı şehir projelerini destekliyor ve teşvik ediyor. Konuyla ilgili birçok araştırma yapılmış olsa da yönetimsel açıdan hala sınırlı içgörü bulunmaktadır. Bu tez araştırması, akıllı şehir projelerine daha derin bir anlayış geliştirmek için akıllı şehri, bir yönetim objektifinden keşfederek bu boşluğu doldurmak için ele alınmıştır. Ayrıca, akıllı şehri eşsiz bir karmaşık proje şeklinde görerek ve akıllı şehir projeleri başarı uygulamalarını ve zorluklarını tanımlayarak akıllı şehir projesi başarısındaki akıllı yönetimin rolüne daha fazla odaklanmaktadır. Nicel bir korelasyon çalışması ile tez, akıllı proje yönetimi uygulamaları ile akıllı şehir projesi başarısı arasındaki ilişkiyi Avrupa'da bulunan farklı akıllı şehir projelerinde araştırmaktadır. Analize dayanarak, akıllı şehir projeleri yönetiminin bütünsel bir görünümünü ortaya koyan kavramsal bir çerçeve önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The smart cities concept is currently considered one of the“hottest topics”in urban development, especially in Europe. Cities around the globe have been promoting and supporting smart city projects, reflecting the belief that integrating technology and infrastructure can enhance cities' livability, sustainability, services and competitiveness. Though a lot of research on the topic has been done, there are still limited insights into the managerial angle. This thesis research is thus undertaken to fill this gap by exploring the smart city through a lens of management in order to develop a deeper understanding of smart city projects. Also, it focuses more on the role of smart management in the smart city project success by viewing the smart city as a unique complex project and identifying smart city projects success practices and challenges. Through a quantitative correlational study, the thesis investigates the relationship between smart project management practices and smart city project success in different smart city projects located in Europe. Based on the analysis, a conceptual framework was proposed setting out a holistic view of smart city projects management.