Uluslararası menkul kıymetlerle portföy çeşitlendirmesi
Portfolio diversification by using international assets
- Tez No: 52729
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER LALİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Portföy kuramının başlıca konularından birisi uluslararası çeşitlendirmeden sağlanabilecek potansiyel kazançlardır. Uluslararası çeşitlendirme kavramı ekonomik koşulların ve farklı piyasalardaki hisse senedi getirilerinin mükemmelden daha az birlikte değişim ilişkisine sahip olduğu düşüncesine dayanır. Hisse senetleri, birbirlerinin riskli özelliklerini yok edecek şekilde seçilerek portföy riski azaltılabilir. Uluslararası çeşitlendirmenin ikinci bir çekici yanı yabancı piyasalarda, yerli piyasalardaki karşılaştırılabilir risk miktarına sahip varlıklara nazaran, vergi ve işlem maliyetleri düşüldükten sonra daha yüksek getirili varlıkların bulunabilmesi imkanıdır. Sınırlar ötesi hisse senedi seçiminden elde edilecek potansiyel kazancı, yurtiçi ve yabancı piyasaların bütünleşme derecesi belirler. Piyasalar bölünmüş ise yatırımcıların her ülkede karşılaştıkları risk-getiri fırsatları farklı olacaktır. Bu çalışmada, Ocak-Kasım 1995 dönemindeki günlük indeksler kullanılarak, bir Türk.yatırımcının oniki ülkenin onbeş menkul kıymet piyasasındaki getiri ve riskleri araştırılmıştır. Türk Menkul Kıymetler Piyasası, yerli yatırımcıya en yüksek riskle en yüksek getiriyi sunmaktadır. Döviz kuru getirişi ile menkul kıymet piyasası indeksi getirişinin toplanabilir olması nedeniyle, bir Türk yatırımcı, gözönüne alınan dönemde, yabancı piyasa indekslerinin altı tanesine yatırım yaparak daha çok kazanabilirdi ve yabancıpiyasa indekslerinin ondört tanesine yatırım yaparak riskini azaltabilirdi. Dolayısıyla, bu çalışma, bir Türk yatırımcının, uluslararası çeşitlendirme ile portföy riskini azaltıp getirişini artırabileceğini göstermektedir. Türk ve diğer menkul kıymet piyasaları arasındaki korelasyon katsayıları çok düşük olduğundan, rasgele bir çeşitlendirme stratejisi bile portföy riskini azaltabilir. Bu çalışmada, bir Türk yatırımcının Türk ve yabancı menkul kıymet piyasalarındaki beklenen getirilen arasında hesaplanan korelasyonlar uluslararası çeşitlendirmenin çekiciliği konusundaki bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the major themes of modern portfolio theory concerns the potential benefits from international diversification. The concept of international diversification depends on the notion that economic conditions and shareholders' returns in different markets are less than perfectly correlated. It is possible to reduce portfolio risk by selecting individiual securities in such a way that their risky characteristics offset each other. A second attraction of international diversification is the possibility of finding assets in foreign markets that offer a higher return, after tax and transaction costs, than assets in the domestic market with a comparable amount of risk. The potential gains to be achieved by cross-border security selection are largely determined by the degree of integration of domestic and foreign markets. If the markets are segmented, risk-return opportunities facing investors in each country are to be different. Returns and risks of a Turkish investor at fifteen stock markets in twelve countries are investigated in this study using the daily indices for the period of January-November 1995. The Turkish Stock Market offers the highest expected return with the highest risk for the local investor. A Turkish investor could gain more by investing six of the foreign market indices, since the exchange returns and stock market index returns could be aggregated; and could decrease his risk by investing in fourteenof the foreign market indices for the period covered. Thus, the study indicates that a Turkish investor may decrease his portfolio risk and increase his returns through international diversification. Inter-country correlation coefficients between Turkish and other stock markets are very low, even a simple naive diversification strategy could achieve a reduction of portfolio risk. The corelations computed in this study between the expected returns of a Turkish investor in the Turkish and foreign stock markets supports the findings about the attractiveness of international diversification.