The Human condition as reflected in Beckett's six one-act plays
Beckett'in altı oyunundaki insanın durumu
  1. Tez No: 52731
  2. Yazar: FATMA AYLİN KESİM BAYRAKÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. ENGİN UZMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Beckett'ın tek perdelik altı oyununda insanoğlunun günümüzdeki durumunu nasıl yansıttığıdır. Tezde kullanılan oyunlar Endgame. Krapp's Last Tape. Play. Not I. That Time ve Footfalls'dur. Bu eserlerin yazılım tarihleri 1956'dan 1976'ya kadar olan süredir. Tezde ele alınan esas konu Beckett'ın karakterlerinin psikolojik sorunlarıdır. Bu oyunlarda tasvir edilen karmaşık, çürümüş, anlamsız, acımasız ve kısır dünyada insanlar yorucu ve acılarla dolu bir hayat sürerler. Yalnızlık, itilmişlik, sıkıntı, acılar, monotonluk, arkadaşsızlık ve iletişim eksikliği bu karakterlerin hayat biçimidir. Bu karmakarışık ve saçma dünyanın içine atılmış çırpınan insan, hayatında bir anlam arayışına girer. Varoluşun, yaşamın ve ölümün ne olduğunu bulmak için çabalar durur. Ancak bir kısır döngünün içinden asla çıkamaz ve sonu mutlaka başarısızlıktır. Çünkü bu dünyada herşey boştur ve insan her zaman hayal kırıklığına uğramağa mahkumdur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main concern of this thesis is a study of human condition in our age as reflected in Beckett's six one-act plays. The plays chosen for this purpose are Endgame. Krapp's Last Tape. Play. Not I. That Time, and Footfalls, which were written between the years 1956 and 1976. The thesis emphasizes the major psychological problems which Beckett deal with through his characters in these plays. The world he describes is a chaotic, decaying, meaningless, cruel, and barren one in which the characters lead a tedious and painful life: it is a world dominated by loneliness, isolation, boredom, suffering, monotony, absence of friendship, and lack of communication. The characters are trapped in a vicious circle, an absurd world, and they are unable to change it into a meaningful form of life. Although they try to find a meaning for their life, and are concerned with the problems of existence and death, they are doomed to fail because whatever they may attempt to achieve or think of doing is characterized by futility and unfulfilment. in