Müzik kurslarında verilen bağlama eğitimi durumunun incelenmesi (Ankara ili örneği)
Examination of bağlama education given in music courses (Ankara city example)
- Tez No: 527315
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma; özengen bağlama eğitimi verilen müzik kurslarındaki mevcut eğitimin ne seviyede olduğunu betimlemek amacıyla yapılmıştır. Müzik kurslarında görev yapan bağlama öğretmenlerine, bağlama öğrencilerine, öğrencilerin velilerine ve kurs yöneticilerine görüşme tekniği ile sorular yöneltilmiştir. Yapılan görüşmeler öğretmenin; mezun olduğu okul ve eğitim düzeyine, öğretmenlik deneyiminin ne seviyede olduğuna, derslerde belli bir metot kullanıp kullanmadığına, kursun fiziksel ve donanımsal açıdan yeterliliğine yönelik verilerin analizini ortaya koymayı amaçlamıştır. Görüşmelerle elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda; mezun oldukları okul açısından öğretmenlerin büyük ölçüde mesleki müzik eğitimi verilmeyen okullardan mezun oldukları, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun kendi oluşturduğu metot-yöntemi kullandığı ve öğrencilerin kurs dışında yeterli düzeyde çalgılarını çalışmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda saptanan sorunlara yönelik gerekli çözüm önerilerinde bulunulmuş, araştırmanın müzik kurslarında bugün devam eden ve bundan sonra sürdürülecek olan bağlama eğitimine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this study to put forth the current level of amateur baglama (Turkish music instrument) education at music courses. Some questions asked bağlama teachers working at these courses, students and their parents and course managers via interviewing technique. What have been analyzed as the result of these interviews are; the school that teacher graduated from and their education level, experience of teacher, if some particular methods are used at lessons and if course place is convenient for education in terms of equipments and location. The results of this analysis indicate that most of the teachers are diplomaed from the schools different than music field, they use their own unscientific teaching methode and the students don't study enough their instruments. As the result of the research, some suggestions have been presented. It is thought that this research would contribute to bağlama education at music courses.