6-13 yaş arası çocuklarda yüzme egzersizi ve bosu çalışmalarının dinamik ve statik dengeye etkisinin incelenmesi
Investigation of the dynamic and static treatment effect of swimming exercise and bosu studies in children between 6-13 age
- Tez No: 527358
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; 6-13 yaş arası çocuklarda yüzme egzersizi ve bosu çalışmalarının dinamik ve statik dengeye etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Van ili yüzme kulaplerinde aktif olarak yüzen ve antrenman planına uygun haftalık 7 saat üzeri (4-5 birim) antrenman yapan 6-13 yaş arası denekler oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan denekler 2 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta 10 yüzücü çocuk bosuball egzersizleri ve (4-5 birim) yüzme antrenmanı, ikinci grupta 10 yüzücü çocuk (4-5 birim) yüzme antrenmanı yapmıştır. Çalışma haftalık en az 7 saat olmak üzere toplamda 10 hafta devam etmiştir. Çalışmaya katılan deneklerden egzersiz periyodu öncesi ve sonrasında boy, vücut ağırlığı, BKİ ve denge ölçümleri alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 19 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; deney grubunda göz açık statik denge skoru %15,70'lik bir gelişim göstermiştir. Gözler kapalı statik denge skorunda %16,66'lık gelişme görülmüştür. Sağ ayak statik denge skorunda %16,93'lük bir gelişme gözlenmiştir. Sol ayak statik denge skorunda %14,03'lük bir gelişme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the dynamic and static balance effects of swimming exercises and voiding bosu ball training in children aged 6-13 years. The sample of the study is composed of subjects aged 6-13 years who are actively swimming in Van swimming and who are training for 7 hours per week (4-5 units) appropriate to the training plan. The subjects participating in the study were divided into 2 groups. In the first group, 10 swimmer bosuball exercises and (4-5 units) swimming training, and in the second group, 10 swimmer children (4-5 units) swimming training. The study lasted for at least 7 hours a week for a total of 10 weeks. Body, body weight, BMI and balance measurements were taken before and after the exercise period. SPSS 19 package program was used to evaluate the obtained data. According to the findings of the research; the eye open static balance score in the experimental group showed a development of 15,70%. A 16.66% improvement was observed in the eyes closed static balance score. An improvement of 16.93% was observed in the right leg static balance score. An improvement of 14.03% was observed in the left foot static balance score.