Üniversite öğrencilerinde pozitif şemaların iyi oluş ve psikolojik belirtileri yordaması
The prediction of positive schemas of wellbeing and psychopathology of university students
- Tez No: 527516
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin pozitif şemaların iyi oluş ve psikolojik belirtileri yordamadaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüş ve katılımcılara kolaylıkla bulabilene örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlaçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, PERMA Çok Boyutlu İyi Oluş Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Türk kültürüne uyarlama çalışması araştırma kapsamında gerçekleştirilen Pozitif Şema Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Pozitif Şema Ölçeği'nin Türkçe formunun üniversite öğrencilerinin pozitif şemalarının ölçülmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak gerekli psikometrik özellikleri taşıdığı görülmüştür. Ayrıca, pozitif şemalar hem iyi oluşun hem de psikolojik belirtilerin yordanmasında anlamlı bulunmuştur. Araştırmada pozitif şema alt boyutlarının iyi oluş ve psikolojik belirti alt boyutlarını yordanması incelenmiş ve iyi oluş ve psikolojik belirtilerin alt boyutların yordanmasında anlamlı bulunan pozitif şema alt boyutlarının farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırma sonuçları ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve araştırma kapsamında elde edilen bulgular temel alınarak öneriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed at investigating the role of positive schemas in the prediction of university students' wellbeing and psychopathology. Study was conducted as a correlational design and convenience sampling was used to reach the participants. As data collection tools, Demographic Information, PERMA Wellbeing Scale, Brief Symptom Inventory and Positive Schema Scale which was adapted into Turkish culture in the study were used. In the results of the study, Turkish form of Positive Schema Scale was found to have necessary psychometric properties as a valid and reliable instrument in measuring university students' positive schemas. Furthermore positive schemas were found to be significant in the prediction of both wellbeing and psychopathology. Furthermore, different positive schema sub factors were examined in their roles of prediction for different sub factors of well being and psychological symptoms and it was found that different positive schema sub factors were significant in prediction of different wellbeing and psychopathological constructs. The results were discussed in accordance with relevant literature and based on the findings some suggestions were put forward.