EFL instructors' well-being in the perspective of basic psychological needs theory
Temel psikolojik ihtiyaçlar teorisi perspektifinde yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin iyi oluş hali
  1. Tez No: 904731
  2. Yazar: ASİYE NAZLI SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. ENISA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğreten öğretmenlerin iyi oluş halini, özerklik, yeterlilik ve ilişkililik üzerine odaklanan, Öz-Belirleme Teorisi'nin bir mini teorisi olan Temek Psikolojik İhtiyaçlar Teorisi perspektifinden incelemektedir. Çalışma, özel bir Türk vakıf üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı'ndaki öğretim elemanları arasında gerçekleşmiştir. Bu temel psikolojik ihtiyaçlar ile öğretmenlerin iyi oluş hali arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, yaş, ders saati ve öğretmenlik deneyimi gibi demografik faktörlerin iyi oluş hali üzerindeki etkisini incelemiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak, 89 öğretim elemanından veri toplamak için Öğretmen İyi Oluş Ölçeği ve İşte Temel Psikolojik İhtiyaçların Karşılanması Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin iyi oluş halinin, özerklik, yeterlilik ve ilişkililik duygularından önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, demografik değişkenlerin iyi oluş algıları üzerinde farklı etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar, bu psikolojik ihtiyaçların desteklenmesinin, öğretim elemanlarının genel iyi oluş halini arttırmak için önem taşıdığını ve bunun da öğretim elemanlarının öğretme verimliliği ile öğrencilerin öğrenme sonuçları üzerinde olumlu etkiler yarattığını vurgulamaktadır. Bu çalışma Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi bağlamında öğretmenin iyi oluş halinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve eğitimcilerin psikolojik ihtiyaçlarını karşılayan destekleyici bir ortam oluşturma konusunda içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the well-being of instructors who teach English as a Foreign Language (EFL) using the Basic Psychological Needs Theory, a subset of Self-Determination Theory that focused on autonomy, competence, and relatedness. This study was carried out with EFL instructors from a private Turkish university's English Language Preparatory Program (ELLP). The study also endeavored to establish a link between these basic psychological needs and the well-being of the participants. It also evaluated how demographic parameters like age, teaching hours, and teaching experience shape their well-being. To collect data from 89 instructors, a quantitative research method was used, which involved the Teacher Well-Being Scale (TWBS) and the Basic Psychological Need Satisfaction at Work Scale (BPNSS). Furthermore, demographic characteristics had different effects on well-being perceptions. The findings highlighted the necessity of meeting these psychological requirements to improve instructors' overall well-being, which has a favorable impact on both teaching efficacy and students' learning outcomes. The gathered findings play a big part in our understanding of education withing the context of EFL education and provide insight into creating a supportive atmosphere that its educators' psychological requirements.