Üniversite sınavına hazırlanan lise öğrencilerinde denetim odağı inancının umutsuzluk düzeylerine etkisi: Avcılar-Beylikdüzü örneklemi
The effects of beliefs in locus of control on hopelessness levels of high school students who are preparing for universty exam Avcılar-Beylikdüzü sample
- Tez No: 527705
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite sınavına hazırlanma sürecindeki lise öğrencilerinin umutsuzluk düzeyleri, denetim odağı inançları ve bunlar arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda lise öğrencilerinin umutsuzluk düzeyleri lle denetim odağı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Avcılar ve Beylikdüzü ilçelerinde eğitim-öğretim gören, 14-19 yaş arası 271 lise öğrencisi oluşturmuştur. Değerlendirmede iki ölçekten yararlanılmıştır. Denetim odağını tespit etmek için 'Rotter Denetim Odağı Ölçeği' ve umutsuzluk düzeyini belirlemek için 'Beck Umutsuzluk Ölçeği' kullanılmıştır. Ayrıca demografik bilgilere ulaşmak amacıyla 'Demografik Bilgi Formu' kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş, üniversite sınavına hazırlanıp/hazırlanmama durumu değişkenleri ile umutsuzluk düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Okul türü, sosyo-ekonomik durum ve sınıf düzeyi değişkenlerinin denetim odağı ve umutsuzluk düzeyini önemli ölçüde değiştirmediği anlaşılmıştır. Ayrıca umutsuzluk düzeyi ile denetim odağı inancı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Umutsuzluk düzeyi arttıkça dış kontrol odağı inancı, umutsuzluk düzeyi düştükçe iç kontrol odağı inancı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the hopelessness, locus of control of high school students in the process of preparing for the university entrance examination, and the relationship between them in terms of different variables. For this purpose, the relationship between the hopelessness level and locus of control the high school students was examined. 271 high school students between the ages of 14-19, who are studying in Avcılar and Beylikduzu provinces, formed the sample of the research. This research benefits from two scales in the evaluation. The 'Rotter's Locus of Control Scale' was used to identify the locus of control and the 'Beck Hopelessness Scale' was used to determine the level of hopelessness. In addition, 'Demographic Information Form' was used to reach demographic information. According to the results of the research, statistically significant differences were found between the variables of gender, age, university preparation/non-preparation status and hopelessness. It has been understood that school type, socio-economic status and class level variables do not significantly change the locus of control and hopelessness. In addition, there was a positive relationship between hopelessness level and locus of control. The higher the level of hopelessness, the higher the external locus of control or the lower the level of hopelessness, the higher the internal locus of control is achieved.