Mean reversion in international equity markets and time-varying risk premium
Uluslararası sermaye piyasalarında ortalamaya dönme eğilimi ve zamanla değişen risk primleri
- Tez No: 527706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CEVAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ortalamaya dönme eğilimi, geçtiğimiz kırk yılda birçok çalışma tarafından sürekli olarak gözlemlenmiş, birçok çalışma tarafından da varlığı reddedilmiş bir olgudur. Bu tezin ilk amacı güncel bir veri seti kullanarak gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlardan ve MSCI tarafından sağlanan uluslararası endekslerden oluşan geniş bir yelpazede ortalamaya dönme eğilimini araştırarak bu konunun aydınlatılmasına katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda, bu uluslararası sermaye endekslerinin ve bahsi geçen pazarların sermaye piyasalarının dolar bazındaki nominal, reel ve fazla getirileri üzerinde varyans oranı hesaplamaları yapılmış ve rasgeleleştirmeye dayanan dağılımdan bağımsız bir istatistiksel test uygulanmıştır. Bazı durumlarda istatistiksel önem şüphelere yol açsa da, sonuçlar hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde ortalamaya dönme eğiliminin var olduğunu göstermektedir. Bununla beraber firma büyüklüğü ve getiri tipinin ortalamaya dönme eğiliminin derecesi üzerinde önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye pazarı ampirik testlerde güçlü bir ortalamaya dönme eğilimi gösterdiğinden, tezin ikinci kısmı görülen bu anomalinin nedenlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. İki geçişli kesitsel regresyonlarla üretilen sermaye risk primleri, ortalamaya dönme eğiliminin sermaye risk primlerinin dinamik doğasından ileri geldiğini ortaya koymaktadır. Sonuçlara göre Türkiye sermaye piyasasındaki ortalamaya dönme eğilimi pazarın etkin olmamasından değil, rasyonel yatırımcıların davranışlarının zamanla değişmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mean reversion is a phenomenon that has been consistently observed and refuted in several studies over the last decades. This study first aims at shedding further light on the issue by assessing mean reversion on recent data in a broad range of international equity markets including developed and emerging markets and international indices provided by MSCI. Variance ratio computations and a novel distribution-free statistical test based on randomization are used on dollar denominated nominal, real and excess returns of these equity markets. The results indicate that mean reversion exists in both developed and emerging countries, albeit its statistical significance is occasionally dubitable. Moreover, firm size and return type exhibit significant effects on the degree of mean reversion. As Turkish market displays a strong mean reversion in the empirical tests, the second part of the thesis aims at identifying the cause of this apparent anomaly. Equity risk premium estimations generated via two-pass cross-sectional regressions reveal that mean reversion is due to dynamic nature of equity risk premium. The results indicate that the mean reversion in Turkish equity market is rather a result of time-varying behavior of rational investors than market efficiency.