İmalat sanayi tarihsel gelişimi, kilit sektör belirlenmesi ve imalat sanayi sektörlerinin ithalata bağımlılığının çözümlenmesi -Girdi-çıktı yaklaşımıyla-
Historical development in the manufacturing industry, determining leading sectors and dependencies for import
- Tez No: 52771
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kalkınma stratejilerinde istenilen hedeflere ulaşılırken sektörel öncelikteki kararlar hangi bilgilere, kriterlere göre verilmektedir? Bu gibi sorulara verilen cevaplar, karşımıza kilit sektör kavramım çıkarmaktadır. Bu tezde amaç, teorik olarak ve girdi-çıktı yaklaşımıyla uygulamalı bir şekilde Türkiye imalat sanayinin incelenmesi ve kilit sektörlerin bulunmasıdır. Birinci bölümde Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ele alman imalat sanayindeki gelişmeler, 1990'lı yıllara kadar teorik çerçevede incelenmiştir. Bu aşamada daha ziyade, imalat sanayindeki üretim ve sektörel bazdaki gelişmeler dikkate alınmıştır. İkinci bölümde girdi-çıktı modeline giriş yapılmış, modelin bazı özellikleri anlatılmıştır. Tezin uygulama kısmında kalkınma stratejilerinde önemli bir yer tutan kilit sektör kavramı vurgulanmış ve 1985 ve 1990 yıllan için, toplam ve yerli girdi katsayıları kullanılarak kilit sektörler bulunmuştur. Tezin son kısmında ise bulunmuş olan kilit sektörlerin ve diğer imalat sanayi sektörlerinin ithalata olan bağımlılıkları karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the development strategies, to reach the purpose and the goal what kind of information and criterion are chosen for the sectorial decisions. The answers given for these questions bring us the concept of leading sector. The purpose of this thesis is to examine the Turkish manufacturing industry theoratically and practically by using the input-output analysis. In the first part, the development in the manufacturing industry from the year 1923 until the year 1990 examined theoratically. This examination has been done mostly on production and on sectorial base. In the second part some characteristics and uses of input-output analysis are given. In the practical part of the thesis, the leading sectors which is very important on the development strategies are found. This is done by using input-output tables for the years 1985 and 1990. In the last part of the thesis, the dependency for imports are examined for the leading sectors found and for the other sectors in the manufacturing industry.