Örgütsel sinizmin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi (Bir belediye örneği)
The effect of organizational cinism on organizational citizenship behavior (A municipal example)
- Tez No: 569349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Örgütsel sinizm kurumların her geçen gün daha çok önem verdiği, performans açısından etkili bir konudur. Örgütsel sinizim hem çalışan hem de kurum performansını olumsuz etkilemektedir. Bir anlamda sebep sonuç ilişkisi vardır. Bu çalışmanın amacı, örgütsel sinizm ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi incelemek amacıyla, x belediyesinden anket yöntemiyle bilgi toplanmıştır. Tez dört ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, örgütsel sinizm kavramı; ikinci bölümde örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı; üçüncü bölümde örgütsel sinizm ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki incelenmiş olup dördüncü ve son bölümde ise örgütsel sinizm ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism is an effective issue in terms of performance that institutions attach more importance to each passing day. Organizational cynicism adversely affects both employee and institution performance. In a sense, there is a cause and effect relationship. The aim of this study is to investigate the relationship between organizational cynicism and organizational citizenship behavior. In order to examine this relationship, information was gathered from the municipality by survey method. The thesis consists of four main chapters. In the first part, the concept of organizational cynicism; In the second part, the concept of organizational citizenship behavior; In the third part, the relationship between organizational cynicism and organizational citizenship behavior is examined, and in the fourth and last section, the research is conducted to determine the relationship between organizational cynicism and organizational citizenship behavior.