Bianizotropik metamalzemelerin eşdeğer LC devresi modellemesi
Equivalent LC circuit of bianisotropic metamaterials
  1. Tez No: 527840
  2. Yazar: İSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezdeki amacım bianizotropik metamalzemelerin elektromanyetik özelliklerinin belirlenmesidir. Bianizotropik metamalzemelerin eşdeğer LC devresinin oluşturulmasıdır . Bu doğrultuda, bianizotropik metamalzemeler için önce yansıma saçılma parametresinin çıkarımı yapılmıştır. Daha sonra elde edilen bu saçılma parametreleri ile bu malzemelerin herhangi bir sonlandırma olmadan elde edilen ileri yansıma ve iletim saçılma parametreleri kullanılarak dielektrik katsayısı ve manyetik geçirgenlik katsayısını belirlenmiştir. Elde edilen saçılma parametrelerinin doğrulanması için bianizotropik metamalzeme ölçülerine göre CST programında çizilmiştir. CST programı aracılığı ile saçılma parametreleri simüle edilmiştir ve doğrulanmıştır. Daha sonra bianizotropik metamalzemenin ölçülerine göre LC devresi oluşturulmuştur. LC devresi oluşturulurken bianizotropik metamalzemenin ölçüleri kullanılmıştır. LC devresinin kapasitans ve indüktans değerleri formüller aracılığı ile elde edilmiştir. Daha sonra bu değerler kullanılarak ADS programı aracılığı ile LC devresi çizilmiştir ve simüle edilmiştir. ADS programı aracılığı ile elde edilen sonuçlar CST programı ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Son olarak MATLAB programı ile saçılma parametreleri, dielektrik katsayısı ve manyetik geçirgenlik katsayıları bulunmuştur. CST Mikrodalga simülasyon sonuçları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis my propose is determined electromagnetic property of bianisotropic metamaterials. Formed equivalent LC circuit models of bianisotropic metamaterials. In this direction, first, inferred reflection and scattering parameters for bianisotropic metamaterials. After then obtained with this scattering parameters, and then using this parameter in addition to forward reflection and transmission scattering parameters of these materials without any termination, their electromagnetic properties (permittivity, permeability) have been extracted. For verification of scattering parameters, bianisotropic metamaterials plotted in CST program according to dimensions. Simulated and confirmed scattering parameters by CST program. After created equivalent LC circuit according to dimensions bianisotropic metamaterials. While creating equivalent LC circuit using bianisotropic metamaterials dimensions. Capacitance and inductance values of LC circuit obtained by formulas. After using this values plotted and simulated LC circuit by ADS program. Compared obtained results by ADS and CST programs. Finally found scattering parameters, permittivity and permeability with MATLAB. Verified results of CST microwave simulation.