Gelişmekte olan hisse senedi piyasalarının toplam ve sistematik risklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of total risk and systematic risk in emerging stock markets
  1. Tez No: 286057
  2. Yazar: BEYTULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Uluslararası finansal piyasalar, son çeyrek yüzyılda küreselleşme ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler nedeniyle yeniden şekillenmiştir. 1990'ların başında gelişmiş ülkelerdeki düşük oranlı büyüme nedeniyle, uluslararası yatırımcılar, yatırım yapmak için, gelişmekte olan ekonomileri tercih etmeye başlamışlardır.Toplam risk (Standart sapma) ve sistematik risk (Beta) katsayısının tahmin edilmesi, modern portföy teorisinin belkemiğini oluşturur. Finans literatüründe yer alan araştırmalar, bir varlık için hesaplanan standart sapma ve betanın, getirilerin hesaplanma şekli, hangi endeksin pazarı temsil edeceği, ele alınan tahmin süresi ve benzeri değişkenlere bağlı olarak farklı değerler alabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarının değişkenliği ölçülmüştür. Değişkenliğin ölçümünde toplam riskin ölçütü olarak standart sapma, sistematik riskin ölçütü olarakta beta katsayısı hesaplanmıştır. Haziran 2002 ? Mayıs 2005, Haziran 2005 ? Mayıs 2008 ve Haziran 2008 - Mayıs 2009 dönemlerinde Morgan Stanley Capital International (MSCI)'de aynı getiri aralığında, farklı dönemlerin etkisinin görülüp görülmediği araştırılmıştır; standart sapma ve beta katsayılarının değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world financial system was reshaped by globalization and the developments in the communication technology in the last twenty-five years. In the early 1990?s, international investors began to prefer developing countries to invest because of low growth rates in developed countries.Estimation of total risk (standard deviation) and systematic risk (Beta) coefficient are backbone of the modern portfolio theory. Finance literature in the field research, one being calculated for the standard deviation and beta, the return type of calculation, which represents the market index will, be addressed and so the forecast period, depending on variables may take different values are shown. In this study, variability was measured by emerging markets. Variability in the measurement of the total risk as a measure of standard deviation, a measure of systematic risk beta coefficient was calculated Incentives. This paper examines whether in the same return interval, different periods effect are seen in The Morgan Stanley Capital International (MSCI) for the periods June 2002 ? May 2005, June 2005 ? May 2008 and June 2008 ? May 2009. This paper concludes that standard deviation and beta instability are existence in the MSCI EM and there is not any effect of estimation period on the stability.